90ların Rock’ı Adına! Bir Konser, Bir Albüm ve Bir Belgesel

Nisan ayı 90lı yılların Türkiye’deki rock müziğini anmak ve yeniden duymak  için oldukça verimli oluşumlar ve etkinliklerle doluydu. Bir albüm, bir konser ve bir de belgesel projesi ile kimilerinin anıları canlandı, kimileri de az bildiği ya da bilmediği bir şeyleri öğrenme fırsatı yakaladı.

Türkçe rock piyasası için en önemli performans mekanlarından biri olan Kemancı Bar’ın sahibi Zeki Ateş anısına yapılan toplanma/konser, Güven Erkin Erkal önderliğindeki 80-90lı yılların kaset usulü parçalarının bugünün aktif müzisyenleri tarafından yorumlandığı albüm “Kaset Zamanları” ve şu an yapım aşamasında olan 90lar rock belgeseli “Sar Doksana”nın yayınlamaya başladığı ufak videolar ve fotoğraflar ile 90lar ruhu geri çağrıldı.

kemncı

Kemancı Reunion/Zeki Ateş Anısına: 13 Nisan Pazartesi günü Roxy’de gerçekleşen bu etkinlik Türkçe rock tarihi açısından çok önemli bir yere sahip olmuş olabilir. Zira aynı sahnede art arda Teoman’dan Aylin Aslım’a, Batu Mutlugil’den Pentagram’a, Mor ve Ötesi’nden Demir Demirkan’a o kadar çok rock müzisyeni sahne aldı ki, bunu tarihin bir yerine not etmemek herhalde doğru olmaz.  Yaklaşık 6 saat aralıksız süren programda her ekip 1-2 şarkı da çalmış olsa, gerek dinleyici kitlesi gerek de günün anlam ve öneminden ötürü herkes son derece heyecanlı, biraz hüzünlü biraz da neşeliydi. Tüm müzisyenler gençliğinde Kemancı’da çalabilmenin onlara kattıkları nedeniyle Zeki ağabeylerine teşekkür etti.  Geceden elde edilen gelir de Zeki Ateş’in ailesi tarafından Lösev’e bağışlandı. Ayrıca gece boyu yapılan video ve fotoğraf çekimlerinin bir kısmının belgesel olacağını duyduk, bu çalışmaların haberlerini de merakla bekliyoruz.  Bir de gecenin düzenlenmesinde Aylin Aslım çok çaba sarf etmiş, ellerine sağlık, çok da iyi etmiş.

kaset

Kaset Zamanları: Güven Erkin Erkal koordinatörlüğünde hazırlanan bu çalışma, 80-90lı yıllarda bizlere kasetler aracılığıyla ulaşmış rock temelli bazı parçaların, günümüz müzisyenlerince yeniden yorumlanmasından oluşan bir konsept albümü. Albümün amacı o dönemde müzik yapanlara bir saygı duruşunda bulunmak. Bu vesileyle geçmişi de şöyle bir anmış oluyoruz elbet.  Tamamen rock ağırlıklı bir albüm olduğunu söylemek pek doğru olmaz açıkcası, ki zaten albümün de öyle bir iddiası yok. Whisky ya da Bulutsuzluk Özlemi gibi grupların yanı sıra Ezginin Günlüğü ve Vedat Sakman gibi müzisyenlerin parçaları da albümde önemli bir yer kaplıyor. Albümde Esin İris, Yok Öyle Kararlı Şeyler ve Son Feci Bisiklet gibi son dönem müzisyenlerinin yanı sıra Direc-t, Pinhani ve Luxus gibi nispeten eski gruplar ve Ogün Sanlısoy, Baba Zula ve Pilli Bebek gibi daha köklü gruplar da yer alıyor. Albümde yeniden yorumlanan parçalar ise Bulutsuzluk Özlemi, Vedat Sakman, Mavi Sakal, Whisky, Barlas Erinç, Tibet Ağırtan, Feridun Düzağaç, Kumdan Kaleler, Ezginin Günlüğü, Nuri Kurtcebe ve Soner Olgun imzası taşıyor.

sardoksana

Sar Doksana: Henüz yapım aşamasında olan bu belgesel, 90ların rock hayatını konu alan bir proje. Şimdilik sosyal medya hesaplarından paylaştıkları fotoğraf ve güncellemeler kadarı ile takip edebildiğimiz projede Acil Servis, Kesmeşeker, Grizu dönemin rock grupları, müzik yazarları ve şüphesiz ki Akmar esnafı da yer almakta.  Güzel bir proje olacağınız düşünüyor, bir an önce izlemeyi umut ediyoruz.