Sir Christopher Lee’den Şarkılar

Kont Dracula, Saruman, Kont Dooku gibi sinema tarihinin unutulmaz karakterlerine can vermiş usta aktör Christopher Lee 93 yaşında hayata veda etti. Bu ömrüne oyunculuğun yanı sıra 2. Dünya Savaşı’nda askerlik gibi işler de sığdıran ve bir “Sir” olan Lee, aynı zamanda bir müzisyendi, üstelik oldukça da metalciydi. Ondan bize yadigar kalan müzik çalışmalarının bazılarına kısaca göz atalım.

  • İtalyan senfonik power metal grubu “Rhapsody of Fire”ın pek çok albümünde vokalist ya da anlatıcı olarak yer alan Sir, 2011 tarihli “From Chaos to Eternity” albümünde de vokalist olarak yer aldı. Bu albümden “Magic of Wizard’s Dream”
  • Rhapsody of Fire albümlerinde yer almanın yanı sıra solo albümler de yapan Lee’nin EP ve single çalışmaları haricinde 4 adet stüdyo albümü bulunmakta. Bunlardan ilki 1998 tarihli “Christopher Lee Sings Devils, Rogues and Other Villains: From Broadway to Bayreuth and Beyond”. Bu albümde aktörü farklı türlerden eserler seslendirirken duymak mümkün. Bunlardan biri de bir country parçası olan ve daha önce Johnny Cash ve pek çok müzisyence seslendirilen “Ghost Riders in the Sky”
  • İkinci albüm ise 2006 tarihli “Revelations”. Bu albümde de yine farklı türlerden şarkılar yer almakta Sinatra’nın “My Way”i veya Lee’nin rol aldığı müzikal ”The Return of Captain Invincible”dan şarkılar gibi. O müzikalden “Name Your Poison”
  • Christopher Lee’nin 4 stüdyo albümünden son ikisi senfonik metal türünde 2010 tarihli “Charlemagne: By the Sword and the Cross” ve 2013 tarihli “Charlemagne: The Omens of Death” isimli konsept albümlerdi. Aşağıdaki parça, sahneler halinde yazılmış 2010 albümünün “Act III Scene II” kısmını oluşturan parça “The Bloody Verdict of Verden”. Charlemagne, Roma İmparatorluğu’nun ilk imparatorudur ve albüm de onun hikayesini anlatmaktadır.
  • Noel şarkılarına getirdiği metalci yorumuyla da EP ve single çalışmaları yapan Sir, 2012 ile 2014 yılları arasında bunları yayınladı. 2013 yılındaki bu videoda hem Lee’nin müziği hakkında bazı açıklamaları hem de “Jingle Hell” ve “My Way” performanslarından kesitler var.

93 yıllık ömrünü dolu dolu geçirmekle kalmayıp son yıllarını da yaşına hiç aldırış etmeden müzikle doldurmuş Sir Christopher Lee’yi sevgi ve saygıyla hatırlayacağız.

\m/

Kaynaklar

http://www.mtv.com/artists/christopher-lee/biography/

http://www.discogs.com/artist/388962-Christopher-Lee

http://www.metal-archives.com/bands/Christopher_Lee