Vali Faubus ve Charles Mingus

Charles Mingus (22 Nisan 1922 – 5 Ocak 1979), Amerikalı kontrbas icracısı ve besteci, caz müziğinin mihenk taşlarından biri. Şarkılarındaki gerek ritmik gerek melodik partisyonlarla başta müzisyenler olmak üzere dinleyici kitlesi tarafından saygın bir yere konulan Mingus, döneminde yaşayan ırkçı ve ayrımcı olaylara da kayıtsız kalamaz ve belki de en politik ve meşhur bestesini yapar.

Fables of Faubus

Arkansas’ın ırkçı valisi Orval E. Faubus, 1957 yılında 9 siyahi gencin kaydoldukları liseye girişini engeller ve “Little Rock Crisis” diye bilinen olaylar yaşanır. Gelişen olaylar neticesinde toplum içinde yine bir huzursuzluk yaşanır, olaylar büyür ve sonuç olarak bu 9 genç, beyazların okuduğu ve ayrımın en çok yapıldığı liselerden birine kaydolarak oradan mezun olan ilk siyahi gençler olmayı başarırlar. Tüm bu olaylar ise Charles Mingus’a “Fables of Faubus” ismindeki satirik ve harikulade parçayı yaptırır.

Şarkıda ırkçı vali Faubus’a, zengin aile Rockefeller’a ve dönemin başkanı Eisenhower’a saçma ve hasta olduklarını söylemekten çekinmez Mingus. Onları faşist Nazilere ve Ku Klux Klan’a benzetir.

Oh, Lord, don’t let ’em shoot us!
Oh, Lord, don’t let ’em stab us!
Oh, Lord, don’t let ’em tar and feather us!
Oh, Lord, no more swastikas!
Oh, Lord, no more Ku Klux Klan!

Name me someone who’s ridiculous, Dannie.
Governor Faubus!
Why is he so sick and ridiculous?
He won’t permit integrated schools.

Then he’s a fool! Boo! Nazi Fascist supremists!
Boo! Ku Klux Klan (with your Jim Crow plan)

Name me a handful that’s ridiculous, Dannie Richmond.
Faubus, Rockefeller, Eisenhower
Why are they so sick and ridiculous?

Two, four, six, eight:
They brainwash and teach you hate.
H-E-L-L-O, Hello.

One thought

Yorumlar kapatıldı.