10 Şarkıda Yavuz Çetin

Yavuz Çetin 2001 yılındaki ölümünden kısa bir süre ikinci solo albümünü yayınlamıştı: “Satılık”. Bu albümün çarpıcı parçalarından biriydi “Yaşamak İstemem”. Ölümünden sonra da çok andık hepimiz Yavuz Çetin’i, o şarkıdaki sıkıntı ve isyanlarıyla. Her kelimesi anmaya değer elbet, fakat enstrümanların hafif sessizleştiği bir an var ki şarkıda, orada şöyle soruyordu hepimize:

yavuz1“Benden bir ruhsuz yaratmayı nasıl başardınız?
Benden bir hissiz yaratmayı nasıl başardınız?
Benden bir uyumsuz yaratmayı nasıl başardınız?
Benden sizden biri yaratmayı nasıl başardınız?”

Sonra da yaşamak istemediğini söylüyordu. Söylediği gibi de terk etti bu dünyayı Avrupa Yakası’ndan Kadıköy’e bir konser için geçerken kendini boğazın sularına bırakarak.

Yavuz Çetin giderken ardında 1997 tarihli “İlk” ve 2001 tarihli “Satılık” albümlerini yadigar etti bize. Fakat gitaristliğini sadece bu çalışmalarla kısıtlı değildi. Batu Mutlugil, Sunay Özgür ve Kerim Çaplı ile çaldığı “Blue Blues Band”in yanı sıra Göksel, Kıraç, İzel gibi pek çok müzisyenin de albümlerinde çaldı.

Yavuz Çetin’i ölümünün 14. yılında kendi albümleri ve başka müzisyenler ile çaldığı parçalarla hatırlayalım. Üstad huzur içinde uyusun.

  1. Yaşamak İstemem: Sanki veda mektubu gibi bir şarkı, anlattığı sistemler ve insanlar günümüzde hala varlığını sürdürse bile.

2. Oyuncak Dünya: Naif sözleri ve ustaca işlenmiş gitarı ile kulak okşayan, ruha dokunan parça da “Satılık” albümünde yer alıyordu. Videosu da bir o kadar güzel.

3. Dünya: Erkan Oğur ve Yavuz Çetin gibi iki gitar üstadı birlikte çalıyor, bu kadar açıklama yeterli.

4. Ağlamayı Sevmem: “Ağlamayı sevmem ben/Kendimi pek üzmem/Şarkılarla mutluluğu yaşarım ben” diyen bir Yavuz Çetin var bu şarkıda. Keşke hiç üzülmeseydi. Parça 1997 tarihli “İlk” albümünden.

5. Bir Garip Aşk Bestesi: Kıraç’ın aynı adlı 2. albümünde yer alan parçada öyle bir gitar cayırdatıyor ki Yavuz Çetin, Kıraç dinlemeyenlerin bile bu parçayı seveceğini düşünüyoruz.

6. Sabır: Göksel’in çıkış parçası Sabır’ın gitarları da yine Yavuz Çetin’in elinden çıkma. Efekt kullanımına ayrıca dikkat etmenizi öneriyoruz.

7. Sweet Home Alabama: Canlı performans görüntüleriyle Blue Blues Band izlemek ve dinlemek.

8. İstanbul’a Ait: Satılık albümünde yer alan parçanın akustik bir canlı performansı, izlemeye değer.

9. Yarın Olmaz: Teoman’ın ilk dönemlerinden bu şarkıda yine başarılı efekt kullanımı ile Yavuz Çetin’i dinliyoruz.

10. Yavuzcan Çetin Performansı: Son olarak da Yavuz Çetin kendi gibi müzikle haşır neşir oğlu Yavuzcan Çetin’den babasının gitarıyla bir performans.

 

yavuzcan

Sevgili Yavuz Çetin’i çok özlüyor, bıraktığı hoş sesler için teşekkür ediyoruz. Huzurla uyusun!

“Bir gün gelir herkes kendi yoluna gider

Her şey nasıl başladıysa öyle biter.”

Not: Yavuz Çetin çaldığı şarkıların geniş listesi için: http://bit.ly/1LdMbaR

Fotoğraflar: Didem Berkes Arşivi’nden alınmıştır.