Dünya Barış Günü Şarkıları

1 Eylül Dünya Barış Günü. Fakat günümüzde ne yurtta ne de dünyada bir barış ortamı görmek mümkün. Başta Orta Doğu coğrafyası olmak üzere dünyanın dört bir yanından savaş, gerginlik, şiddet ve buna benzer olumsuz haberler duyuyoruz her gün. Dileriz ki hem ülkemizde hem dünyamızda insanların birbirini anladığı, dinlediği ve öldürmediği, hatta sevdiği bir hayat gerçek olur bir gün.

Barışın kendisi meydanda olmasa da bu isteği dillendirmiş ve adeta birer barış marşı haline gelmiş beş şarkı ile umutlarımızı taze tutalım. Şarkıları dinlemek için şarkı ismine tıklamanız yeterli.

  1.  Imagine – John Lennon

Şüphesiz ki bu şarkı yazıldığı 1971 yılından bu yana tam 44 yıldır ilk günkü geçerliliğinde söylenmeye devam etti. Artık John Lennon’un aktivist ve meşhur kişiliğinden midir, şarkının güzelliğinden ve evrenselliğinden midir bilinmez, yıllarca daha da yerini koruyacak gibi görünüyor.

2.  Yarınlar Bizim – Ali Rıza Binboğa

Tıpkı Imagine gibi umut taşıyan bir şarkı da ülkemizden çıkmıştı 70li yıllarda: “Yarınlar Bizim”. Şarkının sözlerine bakarsak bugünlerde bizim daha mutlu olmamız gerekiyordu, ama bu ne kadar geçerli oldu tartışılır.

Tabi bu parçanın en unutulmaz ve belki orijinalinden bile güzel icrası da Kemal Sunal’a aittir Hababam Sınıfı’nın İnek Şaban’ı olarak. Bir nebze gülümsemek için dinleyelim, sonunda da bir sürpriz var 🙂

Kemal Sunal (İnek Şaban) – Yarınlar Bizim

3.  Savaşa Hiç Gerek Yok – Çeşitli Sanatçılar

Bu sefer yakın geçmişimizde bir şarkı, pek çok rock müzisyeni tarafından yorumlanıyor. Bu kez umut vermekten öte savaşın gereksizliği anlatıldığı için kulak vermeye değer.

4. Yaşamaya Mecbursun – Bulutsuzluk Özlemi 

Her şeye rağmen hayatta kalmamız ve güçlü olmamamızı öğütlüyor Nejat ağabey. Motivasyonu yüksek tutmak için ara ara dinlemek gerek.

5.  Give Peace a Chance – John Lennon

John Lennon ile başlayan listemiz yine John Lennon ile bitiyor ve bu kez de Lennon bize umut vermeye çalışıyor.

Elbette ki bu kadar savaşın olduğu dünyada barış şarkıları bunlarla kısıtlı değil, olmayacak gibi de görünüyor. Dileriz ki bu yukarıdaki şarkıların barış ve kardeşlik dilekleri bir an önce gerçekleşir.