Freddie Mercury Anısına

Bugün bir popüler kültür ikonu haline gelmiş olsa da Freddi Mercury dünya rock müzik tarihinin en cesur, en yenilikçi ve en önemli müzisyen ve şov insanlarından biri olarak kalacak dünya müzik tarihinde. Gerek kişisel yaşamındaki ifade cesurluğu, gerek müzikal anlamdaki güçlü duruşu ve geniş bakış açısı, gerekse sahnede devleşen karizması ve şarkı yazarlığıyla hem grubu Queen’in hem de kişisel olarak Freddie Mercury’nin bir marka, bir ikon olmasını sağlamıştır.

Freddie Mercury dünyaya Farrokh Bulsara olarak gelmiştir 5 Eylül 1946 yılında Zanzibar’da. Çocukluğunu da Hindistan da geçiren Mercury, 17 yaşındayken İngiltere’ye taşınır. Bu taşınma bir zorunluluktur aslında, çünkü 1964’teki Zanzibar Devrimi sırasında halklar da kıyım yaşamaktadır.

Freddie İngiltere’de birkaç müzik grubu kursa da asıl olay 1970 senesinde Brian May ve Roger Taylor’un grubuna katılmasıyla olur. Grubun  “Smile” olan ismini yerterince havalı bulmayarak “Queen” ile değiştirir Freddie ve hikayenin gerisi de hepimizin bildiği gibi bir efsanenin doğuşu ile devam eder.

Yaşasa 69 yaşında olacak olan Mercury’nin hem artistik duruşu, hem güçlü vokalistliği hem de şarkı yazarlığı Queen’in ve dünya rock müziğinin tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğum gününde bu özel adamı nispeten daha az popüler 3 şarkısı (öyle bir şey mümkünse tabi) ile anıyoruz.

1978 tarihli “Jazz” albümünde yer alan parçanın klibi biraz enteresan bir bisiklet yarışına sahne oluyor. Ayrıca müzikal olarak da kullanılan bisiklet çanları, akorlar ve geçişleriyle sıra dışı bir şarkı.

Aynı adlı albümde yer alan şarkı 1991 tarihli ve Mercury’nin ölümünden önce yayınlanan son Queen albümü. Yine geniş müzikal alt yapısıyla son derece zengin bir çalışma.

Yine Innuendo albümünde yer alan şarkının videosunda artistik ve hafif histerik bir Mercury performansı izliyoruz.

Freddie Mercury (5 Eylül 1946 – 24 Kasım 1991)