Günün Barış Şarkıları: 12 Eylül İçin 2000li Yıllardan 3 Şarkı

Bugün Türkiye’nin siyasi tarihinin en önemli dönüm noktalarından birinin yıl dönümü. 12 Eylül 1980 askeri darbesi bir yandan bazı çatışmaları durdururken öte yandan çok daha büyük çatışma ve kayıplara yol açmıştı. Ülkedeki pek çok insanın darbe ve o dönemle ilgili farklı anıları oldu. Bu olay üstüne onlarca kitap yazıldı, filmler çekildi ve tabi ki şarkılar yapıldı.  Şüphesiz ki onlarca şarkı içinden seçim yapmak zor, bu yüzden “Günün Barış Şarkısı” köşesinde bu şarkılardan son dönemde yapılan 3 tanesini dinleyeceğiz. Yani aslında o dönemde çocuk ya da genç yaşta olan, belki fiziksel olarak o dönemi tam olarak tecrübe etmemiş insanların ağzından söylenenlere kulak vereceğiz.

İlk şarkı Mor Ve Ötesi’nin 2006 tarihli Büyük Düşler albümünde yer alıyor. İsmi ve içeriğiyle son derece direkt bir şarkı, o dönemden önemli bir sözü de alıntılıyor, ne olduğunu dinleyince duyabilirsiniz.

Ülkemizin en meşhur rock starlarından biri olan Teoman, şarkılarında çok fazla siyasi içerik barındırmıyordu, fakat bu şarkı, Teoman külliyatının en politik adımlarından biri sayılabilir. “İki Çocuk”, yine 2006 tarihli bir albümden, Erdal Eren ve Zekeriya Önge’ye ithaf edildi. Şarkının başında da haber bültenlerini duymak mümkün.

Bandista, politik söylemli şarkılara imza atan bir grup. Onlardan seçtiğimiz 12 Eylül şarkısı ise Cumartesi Anneleri‘ne ithaf edilmiş.

Bu konuda yapılmış  daha kapsamlı bir liste Hafif Müzik’ten.

Bir de Murat Meriç’in güzel yazısını iliştirelim, buradan okuyabilirsiniz.

Konu ile Bianet’te yayınlanan bir yazı da  burada.