Günün Barış Şarkısı: One

Barışa övgüler düzen ya da barış özlemini anlatan ziyade daha sert söylemli, anti-militarist bir şarkıya kulak vereceğiz bugün. Hem müzikal tarz olarak thrash metalin getirdiği sertliği barındıran hem de bir askerin ağzından yazılmış sözleri ile içerik anlamında da pek yumuşak olmayan şarkı, zaten rock ve metal müzik dinleyicileri arasından oldukça bilinen ve sevilen bir çalışma. 1988 tarihli dördüncü Metallica albümü “…And Justice For All”da yer alan parçanın bulunduğu albüm, adından da anlaşılacağı üzere  oldukça politik içerikli bir albüm.

“One”ın video klibi ise 1971 tarihli savaş karşıtı Amerikan filmi “Johnny Got His Gun” filminden sahneler içeriyor. 1. Dünya Savaşı’nda ileri derecede yaralanan bir askerin hikayesini anlatan filmin, askerin yaralıyken çektiği sıkıntılı kısmı yer alıyor video klipte. Şarkının sözleri de zaten bu süreci ifade eden bir duygu durumunu anlatıyor. Özellikle müziğin de şiddetlendiği son kısımdaki sözler, hikaye ile oldukça paralel gitmekte.

“Kara Mayını / Görüşümü aldı / Konuşmamı aldı / Duymamı aldı /Kollarımı aldı / Bacaklarımı aldı / Ruhumu aldı / Beni yaşamla cehennemde bıraktı”

Çıktığı yıllarda oldukça iyi liste dereceleri yapan ve ödüller alan şarkı bize bir kez daha savaşın kötülüğünü gösteriyor.