Teke Yöresi Müziği’nin Genç Temsilcisi: Teke Trio

Teke Trio, ismini Anadolu’nun güneyindeki Teke Yöresi’nden alan ve yörenin müzikal geleneklerini icra eden yeni bir grup. Yerel müzikleri evrensele taşımayı amaç edinmiş, büyüklerinden öğrendiği müzikal gelenekleri aldıkları müzik eğitimiyle harmanlayan üç genç müzisyenden oluşuyor. Teke Yöresi’nde yetişmiş müzisyenlerin 2015’te kurduğu grupta üç telli sazda Emre Dayıoğlu, sipsi, zurna ve kaval gibi üflemeli sazlarda Ali Bedel, hegit ve kabak kemane gibi yaylılarda ise Uğur Önür yer alıyor.

Şimdilik çalışmalarını YouTube üzerinden yayınlayan trionun son çalışması bir Antalya türküsü olan “Antalya’nın Mor Üzümü” yine YouTube üzerinden geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Grubun üyeleri, Teke Trio dışında da müzik konusunda oldukça kapsamlı işler yapan müzisyenler.  Uğur Önür, çalmakta olduğu Mesel grubunun yanı sıra pek çok müzisyene eşlik eden bir kabak kemane sanatçısı. 2015 yılında vokalist ve enstrüman icracısı olarak ilk solo albümü olan “Köy Havası”nı da yayınlayan müzisyen, aynı zamanda bir TRT sanatçısı. Ayrıca kabak kemane, ıklığ ve hegit gibi sazlar konusunda alan çalışmaları da yapıyor ve eğitmen olarak da dersler veriyor. Ali Bedel ise Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapıyor. Kaval, ney, sipsi ve zurna gibi pek çok üflemeli saz çalan Bedel de çeşitli müzisyenler ile konserler veriyor. Emre Dayıoğlu, bir müzik öğretmeni. Öte yandan ise Teke Yöresi başta olmak üzere köy köy gezerek yerel ustaları derleyen bir alan araştırmacısı. Şu ana dek 1000’den fazla yerel müzisyeni derleyen Dayıoğlu, bu çalışmalarını Facebook ve YouTube kanalları üzerinden de herkesle paylaşıyor.

Teke Trio facebook sayfası: https://www.facebook.com/teketrio