Dinleyici Okulu Başlıyor

Nazım Hikmet Kültür Merkezi, bünyesinde düzenlediği konser ve dinletilerin yanı sıra müzik dersleri ve atölye çalışmalarıyla da yıllardır müzikseverlerin yakından tanıdığı bir yer. Dinleyici Okulu da bu güz başlayacak bir Nazım Hikmet Kültür Merkezi etkinlikler dizisi olarak İstanbul’daki dinleyicilerle buluşacak. Türkiye’de muhalif müzik, müzik-teknoloji ilişkisi, müzikte klasik biçim gibi pek çok konunun işleneceği etkinliklere katılım ise tamamen ücretsiz.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde uzun soluklu bir çalışma olarak planlanan Dinleyici Okulu programı, çok yönlü bir bakış açısıyla ve karşılıklı etkileşime açık bir paylaşım gözetilerek hazırlanmıştır. Ne yalnızca müzisyenlerin buluşmasıdır ne de yalnızca birikimli dinleyicileri hedeflemektedir. Amaç, birlikte, müziğin tarihsel gelişimini toplumsal bağlamıyla izlemektir. Dinleyici Okulu’nun konusu müziktir ve anlatacağı, insanlığın öyküsüdür.

Dinleyici Okulu’nun açılışı müzisyen ve fizikçi Mert Ertunç tarafından “Dinlediğin Müzik Sen Misin?” konulu sunumla 11 Ekim Pazar günü yapılacak.  Bütün bir sezonu kapsayacak sunumlarda tek yönlü bir anlatımdan ziyade bol dinlemeli ve tartışmalı bir paylaşım ortamı hedefleniyor.

Dinleyici Okulu’nun etkinliklerini  facebook sayfası veya  Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

11838803_1625024711097549_972849689474011459_o