Türkiye’nin İlk Müzik Köyü İstanbul’a Geliyor

2015 yılının Ağustos ayında Fethiye’nin Yanıklar Köyü’nde gerçekleşen Türkiye’nin ilk Müzik Köyü’nün proje ekibi ve müzisyenleri 1-4 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul’da olacak. Farklı mekanlarda gerçekleştirilecek etkinliklerde söyleşiler, sunumlar ve konserler yer alacak. Gerçekleştirilen konserlerde Anadolu Geleneksel Müziğinin ustaları köylerinden,tarlalarından,yaylalarından çıkıp İstanbul salonlarında müzikseverler ile buluşacaklar. Yerel müzisyenler Ali Ulutaş ve Gülay Diri’nin  katılımcı olacağı etkinliklere Hasan Kavallı, Durmuş Ali Öztürk, Ozan Baysal, Adem Tosunoğlu ve Gamze Metin de konuk müzisyenler olarak eşlik edecek.

Müzik Köyü ekibinin etkinlik programı ise şöyle:

1 Aralık 2015 Salı
13:00 İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM)
Söyleşi/Dinleti
Cevat Memduh Altar Salonu
İTÜ Yabancı Diller Binası, Maçka

2 Aralık 2015 Çarşamba
20:00 Avcılar Belediyesi
Gelenekten Evrensele Müzik Köyü Konseri
Barış Manço Kültür Merkezi
Avcılar

3 Aralık 2015 Perşembe
14:30 İstanbul Üniversitesi Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı
Söyleşi/Dinleti
Barış Manço Kültür Merkezi
Kadıköy

4 Aralık 2015 Cuma
20:00 Maltepe Belediyesi
Gelenekten Evrensele Müzik Köyü Konseri
Türkan Saylan Kültür Merkezi
Maltepe

Etkinlikler ve haberler Müzik Köyü’nün Facebook sayfası Müzik Köyü üzerinden takip edilebilir.

https://www.facebook.com/events/439360669604779/ 

zirveAnadolu Kültürleri Araştırma Derneği tarafından hayata geçirilen Müzik Köyü, doğanın müzik ile ayrılmaz bağlarını temel  alan ve en gerçek müziğin doğaya en yakın olunarak üretilebileceğine inanan bir düşüncenin ürünüdür. Bu düşünceyle, yerel ve profesyonel müzik ustalarının müzik severlerle usta-çırak dersleri yapması, kadim Anadolu sazlarının ve geleneklerinin unutulmayıp yerel ustalardan genç nesillere aktarılması, çeşitli müzikal disiplin ve geleneklerin bir arada ses bulup birbirinden güç kazandığı kolektif bir müzikal yaşamı gerçekletirmek için kurulmuştur. Bela Bartok’un “Topraktan kopuk olan her müzik ölmeye mahkumdur.” sözünü benimseyen ve bütün müzik sevdalılarını toprağa temas etmeye çağıran bir projedir.

Müzik Köyü 25-30 Ağustos 2015’te, Muğla’nın Fethiye ilçesinin Yanıklar Köyü’nde hayat buldu. Türkiye’nin ilk “Müzik Köyü” olan projede 17 yerel ve profesyonel müzisyen yer aldı. Türkiye’nin yanı sıra Avusturya ve İsrail gibi ülkelerden de katılımcıların olduğu köy, 60’da fazla misafir ağırladı. Ağırlıklı olarak Anadolu müzik geleneklerinin işlendiği etkinlikler süresince sipsi, üçtelli, bağlama, kaval, ney, zurna, def, kopuz, perdesiz gitar, kabak kemane ve hegit gizi sazların yanı sıra zeybek dansları, çalgı yapımı ve soundpainting üzerine de atölyeler gerçekleştirildi. Atölyeler, usta-çırak dersleri, dinletiler, söyleşiler ve açık oturumların yapıldığı Müzik Köyü’nde doğa gezileri ve dinletileri de yer aldı.

Müzik Köyü, bir Anadolu Kültürleri Araştırma projesidir. AKAT (Anadolu Kültürleri Araştırma Topluluğu) hiçbir çıkar gözetmeksizin Anadolu’nun farklı bölgelerinde müzik araştırmaları yürüten gençler tarafından kurulmuş bir topluluktur ve dernekleşme sürecindedir. 2014 yılında kurulmuş olan topluluk, ülkemizin farklı bölgelerinde yaşayan müzik araştırmacıları, etnomüzikologlar, müzik öğrencileri,yerel sanatçılar,akademisyen ve sanatçılardan oluşmaktadır. Topluluk üyeleri Anadolu’nun farklı bölgelerinde çalışmalar yürütmekte, kaybolmakta olan ezgileri kayıt altına almakta ve anadolu geleneksel müziğinin arşivlenmesine katkıda bulunmaktadır. Araştırmalar sonucunda elde ettikleri bilgi,yerel müzik ve dansları konser,sunum,seminer gibi etkinliklerinde sunmaktadırlar.