Microtonal Guitar Duo

Mikrotonal gitarın mucidi ve şimdilik muhtemelen yegane icracısı olan Tolgahan Çoğulu ile perdeli ve perdesiz gitarist Sinan Cem Eroğlu’nun albümü, gitar müziği dinlemek isteyenler için bir umman. Zira albümde Eric Satie’den Bülent Ortaçgil’e, Aşık Veysel’den Charlie Haden’a birbirinden kıymetli ve bir o kadar farklı müzisyenin eserlerini bu iki gitaristten dinlemek mümkün. Ayrıca Anadolu’nun farklı coğrafyalarından Ermeni, Türk, Kürt ezgilerinin de bolca yer aldığı albüm, eser çeşitliliği açısından son derece zengin.

Albüm, mikrotonal gitar ve perdesiz gitarın birlikte dinlenebileceği oldukça başarılı düzenlemeler içeriyor. Bunlardan biri ,herkesin kulağına bir yerlerde bir şekilde çalınmış olan (gerek musiki zevkinden gerek reklamlardan ve popüler kültürden) Gnossienne No.1 

Tolgahan Çoğulu, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi görevinin yanı sıra kendi gerçekleştirdiği mikrotonal gitarı ile performanslarını da sürdürüyor. Mikrotonal gitar, en kaba tabiriyle bildiğimiz klasik perdeli gitara Batı müziği armonisinde yer almayan, ama Türk müziği ve Orta Doğu gibi coğrafyaların müziklerinden sıklıkla kullanılan “mikro ton” ya da ara seslerin, makamların çıkarılmasını sağlayan perdeleri içeren bir gitar türü. Yani bir nevi perdeli ile perdesiz gitar arasında bir form. Ayrıntılı bilgi için Çoğulu’nun web sitesi ziyaret edilebilir.

Sinan Cem Eroğlu ise gitaristliğinin yanı sıra kaval enstrümanına da son derece hakim ve hatta bu enstrümanlarla yapmış olduğu iki adet solo albüme sahip bir müzisyen. Pek çok müzisyene gitarist olarak eşlik etmesinin yanı sıra albüm prodüksiyonu da yapıyor. Kendisi hakkında ayrıntılı bilgi kişisel web sitesinde  mevcut.

Albüm 2015 yazında Kalan Müzik’ten çıktı. Müzik marketlerden, internetten rahatlıkla satın alabilir,  Spotify,   YouTube ve benzerleri üzerinden de dinleyebilirsiniz.

Son olarak albümden “Editörün Seçimi”