Kemal Dinç ve Yenilikçi Bağlamacılığı

Kemal Dinç, Almanya’da çeşitli konservatuarlarda bağlama eğitmenliği yapan ve yaşamını orada sürdüren bir bağlama sanatçısı. Fakat çaldığı bağlama da çalım stili de onu klasik bağlama icracılarından farklı bir yere koyuyor. Müzisyenin İstanbul’da bir gitar yapımcısına yaptırdığı bağlaması hem gitarı hem bağlamayı andıran tınısı ve yapısının yanı sıra  Dinç’in mızrapsız ve arpejli çalım tarzıyla da yepyeni bir ses ve duruş kazanmış.

Dinç’in albümlerinden ikincisi olan “Bağlama İçin Denemeler”, isminden de anlaşılacağı üzere müzisyenin, çalgısı konusunda yenilikçi bakış açısını en belirgin şekilde yansıtan albümü.  Müzisyene ait 8 yeni bestenin yer aldığı albüm hem CD hem DVD formatında basılmış. Bu sayede Kemal Dinç’in Dorpskerk Rhoon Kilisesi’nin akustiğinde yaptığı kayıtları hem dinlemek hem de icraları izlemek mümkün. Bazı eserler YouTube üzerinden de izlenebilir.

Müzisyenin şu aralar çıkmaya hazırlanan albümü ise “Geleneksel Yorumlar” adını taşıyor ve çeşitli halk şarkılarının müzisyen tarafından bağlama ve ses ile icralarını içeriyor. Şüphesiz ki Kemal Dinç’in yenilikçi bağlaması ve müzisyenliği albümün ruhuna sirayet etmiş durumda.

Kemal Dinç’in ilk albümü ise “Lir ve Ateş”. Albüm, Kemal Dinç ve Drama Oda Müziği Topluluğu’nun seslendirdiği eserlerden oluşuyor. Bağlamanın piyano ve yaylı sazlar ile bir araya geldiği, birbirinden farklı ritim kalıplarının yanı sıra makamsal diziler ve modülasyonlar içerdiği, müzikal açıdan zengin bir çalışma “Lir ve Ateş”.

Kemal Dinç’in yeni albümü “Geleneksel Yorumlar” çok yakında piyasada olacak. Tanıtım konserleri ise 18 ile 27 Aralık arasında farklı şehirlerde gerçekleşecek.

‪#‎18AralıkCuma‬
Kemal Dinç ve Ahmet Aslan Konser ve İmza
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi/İSTANBUL
‪#‎19AralıkCumartesi‬
Kemal Dinç ve Ahmet Aslan Albüm Tanıtım Konseri
Şişli Kent Kültür Merkezi/İSTANBUL
‪#‎20AralıkPazar‬
Kemal Dinç ve Ahmet Aslan Konser ve İmza
Kongre Kültür Merkezi/MALATYA
‪#‎25AralıkCuma‬
Kemal Dinç ve Ahmet Aslan İmza
Beyoğlu Mephisto Kitap Evi/ İSTANBUL
‪#‎26AralıkCumartesi‬
Kemal Dinç ve Ahmet Aslan Konser ve İmza
Yunus Emre Kültür Merkezi/ESKİŞEHİR
‪#‎27AralıkPazar‬
Kemal Dinç ve Ahmet Aslan Konser ve İmza
Hiç hane Sahne/KONYA