Sessizlikten Derin Bir “Terennüm”e

2015 bitmek üzereyken bir albüm çıktı sessiz ve derinden, aynı albümün müzisyeni Merih Aşkın’ın nezaket ve zerafetinde: “Terennüm”.  

Merih Aşkın, Erkan Oğur’un öğrenciliğini yapmış bir perdesiz gitarist. Aynı zamanda iki adet solo albümü var ve her iki albümde de vokalist ve şarkı yazarı olarak da yer almakta. İlk albümü “Siret”te ağırlıklı olarak geleneksel eserlerin yorumlarına yer veren Aşkın, “Terennüm”de ise besteci kimliğini ön plana çıkarmış. Albümde yer alan 10 parçadan 9 tanesi müzisyenin kendi bestesi. Yeniden yorumlanan tek parça ise bir Ermeni halk türküsü olan “Gulo”.

Albüm baştan sona tansiyonu yükselip alçalan, perdesiz gitardan piyanoya, kontrbastan trompete, klasik kemençeden trombona türlü türlü enstrümanın ahenk ve kontrastla çaldığı melodik pasajlarla dolu, kulak doyuran parçalardan oluşuyor. Geleneksel müziklerden caza pek çok farklı türden esintiler duyduğumuz şarkılarda, Aşkın’ın zengin müzikal bakış açısı, besteciliği ve düzenlemeciliğini de tüm ayrıntılarıyla duymuş oluyoruz. Albümün sonuna geldiğimizde ise geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz usta oyuncu Tomris İncer’in etkileyici sesinden bir kapanışa rastlıyoruz: “Her şey geçicidir.”

Aşkın’ın ilk albümü “Siret”ten 2 sene sonra yayınlanan bu albüm de Kalan Müzik etiketiyle çıktı. Albüme Spotify ve  itunes üzerinden erişmek mümkün. Ayrıca Kalan Müzik’in YouTube hesabı üzerinden de tüm albümü dinleyebilirsiniz.