Zeki Müren Hattı

Zeki Müren de bizi duyacak mı bilmiyoruz, ama Zeki Müren Hattı’nı arayıp şansınızı deneyebilirsiniz.

0212 988 02 08’ı arayın, hattı Zeki Müren açsın.

“Zeki Müren Hattı” projesi, akademisyen Beyza Boyacıoğlu‘na ait Zeki Müren konulu projeler dzeki-muren-de-bizi-duyacak-mi-06456266590385720873izisinin parçalarından biri.  0212 988 02 08 numaralı hattı arayanlar Zeki Müren’in sesi ile karşılanıyor ve isteyen bir anısını anlatıyor, isteyen şarkı söylüyor. Bu şekilde biriken materyal de Zeki Müren hakkında belki daha önce hiç bilinmeyen şeyleri ortaya çıkararak projenin sözlü tarih çalışmasına katkı sağlamış oluyor. Projenin bu telefon hattı dışındaki aşamaları ise akademik çalışma ve bir belgesel. Belgeselin odağında ise Zeki Müren’in kişisel ve sanatsal olarak yaşadığı dönüşümler ile bulunduğu toplum içindeki aykırı duruşunu kaybetmediği bütün olgu ve olaylar var. Buna LGBTİ akımındaki Zeki Müren temasından Müren’in şarkılarının farklı üsluplardaki günümüz müzisyenleri tarafından yeniden yorumlanması gibi konular da dahil.

http://www.zekimurendebiziduyacakmi.com/ web sitesi üzerinden hatta bırakılan mesajların dinlenebileceği projenin Facebook sayfası ise https://www.facebook.com/zekimurendebiziduyacakmi

Hattı aramak ise  ekstra bir ücrete tabi değil. Konuşmalar, İstanbul alan kodlu herhangi bir numarayı aramakla aynı tarife ücretinde. Üstelik hattı arayıp mesaj bırakan kişilerin isimleri ve bilgileri saklı tutulduğundan size de hattı arayıp içtenlikle bir mesaj bırakabilirsiniz.

“Zeki Müren ile telefonda konuşmak nasıl olurdu?” diye merak ettiyseniz, sizi 1980li yıllardan kalma bir belgesel/videodan şu sahneye alalım.

 

Kaynaklar

[1] http://www.radikal.com.tr/hayat/zeki-muren-bu-hattin-ucunda-1498348/

[2] http://www.sanatatak.com/view/Zeki-Muren-de-bizi-duyacak/2373