Bir İkon Olarak David Bowie

Öldüğünden beri her gün bir başka haberde karşımıza çıkmaya devam ediyor David Bowie. Kah çalma listeleri paylaşılıyor kah dünyanın bir köşesinde birilerinin Bowie anısına yaptığı enteresan bir eylemle karşılaşıyoruz… Kendisi bedenen aramızda olmasa da efsanesi güçlenerek var olmaya devam ediyor. 

“Caz müziğinde Miles Davis nasılsa, Bowie de modern rock müziğine sadece yenilikler sunmakla kalmamış; onu moda, sanat, stil, cinsel özgürlük, edebi kültür ve toplumsal sorunları bir olarak ifade ettiği bir dil halinde sembolleştirmiştir.”

David Bowie’nin web sitesindeki biyografisi, Rolling Stone dergisinde yer alan bu ifadeyle başlıyor. Bowie müziğiyle olduğu kadar varlığıyla da sürekli bir imge, bir ikon olarak karşımıza çıkmıştı ömrü boyunca. Şüphesiz ki yaptığı 20den fazla stüdyo albümü, oynadığı filmler, sürekli değişen ve tabuları yıkan imajı, tüm bunları gerçekleştirirken de daima yenilikçi ve radikal bir duruş sergilemesi onu sıradan bir müzisyenden fazlası haline getirdi. Bowie hakkında çok şey yazıldı, hayat hikayesini ve kim olduğunu neredeyse hepimiz biliyoruz.  1947 İngiltere doğumlu müzisyen, bestesi, multi entrümantalist, oyuncu ve ressam Bowie, 10 Ocak 2016’da aramızdan ayrıldı. Bu yazıda kısaca Bowie’nin ikonlaştığı ve ikonlaştırıldığı olaylara göz atarak kendisini bir tebessümle anmak istiyoruz.

  1. David Bowie’nin Farklı Renklerdeki Gözleri

bowie eyesEvet, Bowie’nin iki gözü birbirinden farklı. Nedeni ise “anizokori” denen göz bebeği dengesizliği rahatsızlığı. Aslında gözü oluşturan bir katmanın her iki gözde farklı boyutta olmasından kaynaklanan bir durum, farklı iki renkte gözmüş gibi görmemize neden oluyor. Bu durum da Bowie’nin sıradışı imajına apayrı bir boyut katmış elbet.

2. Gök Kubbede Hoş Bir Sada : Astronotun Şarkısı ve Kilisenin Çağrısı

David Bowie’nin “Space Oddity” şarkısı bir astronotun ağzından yazılmıştır. Ve bir astronot olan Chris Hadfield ise 2013 senesinde Bowie henüz hayattayken bu şarkıyı yorumlayıp bir kapsülde videolandırmış.

 

Müzisyenin ölümümün ardından ise Hollanda’nın Utrecht şehrindeki bir kilise, çanlarıyla “Space Oddity” çalarak müzisyene saygı duruşunda bulundu.

 

3. David Bowie Sizin Yaşınızdayken Ne Yaptı?

Bowie’nin nasıl olup da bu kadar üretken olduğunu merak ediyorsanız ve hangi yaşta ne yapmış görmek istiyorsanız sizi “David Bowie sizin yaşınızdayken ne yaptı?” sayfasına alalım. Ne kadar dolu bir hayat yaşadığını göreceksiniz. 17sinde ilk şarkısını yayınlamış ona göre.. Buradan

4. Her İmajın Adamı Bowie

Tüm bunları yaparken görüntüsü de sıklıkla değişti tabi ki müzisyenin. Bowie’nin imajının, bazen müziğinin bile önüne geçtiği söylenebilir.

giphy

5. Dünyayı Satan Adam

Bowie kadar ikon bir başka rock müzisyeni de Kurt Cobain. Ve efsane bir konser olan MTV Unplugged’da Bowie’nin “The Man Who Sold the World”ünü söylerek bir klasikten bir başka klasik yaratıyor.

Ne Bowie’nin yaptıkları ne de Bowie için yapılanlar saymakla bitmez. Ama son olarak, “Bir David Bowie kurabiyesi pişireyim.” derseniz, merak etmeyin. Onu da yapmışlar.

Üstad yıldızlarda uyusun.

 

Kaynaklar

[1] http://theconversation.com/the-remarkable-story-behind-david-bowies-most-iconic-feature-52920

[2] http://www.huffingtonpost.com/entry/david-bowie-tribute-church-bells_us_5694e550e4b086bc1cd5189a