Konser Biletleri Aracılığıyla Bir Soruya Cevap: Rock Müzik Öldü Mü?

Günümüz popüler müziğinin en klişe tartışma konularından biri şüphesiz “Rock Müzik Öldü Mü?” Bu soru özellikle son 15-20 sene boyunca sıkça karşılaştığımız “Rock is Dead…” ile başlayan makalelerin, köşe yazılarının bir sonucu olsa gerek. Tabi ki her geçen gün değişen, kimine göre yumuşayan, kimine göre pop kültürüne selam çakmaya başlayan yeni nesil “rock” gruplarının da bunda etkisi büyük. Özellikle son dönemde çıkan ve “Rock” müzik olarak kendini tanımlayan albümlere veya Top 10 Rock Listeleri’ne bakarsanız değişime siz de tanıklık edebilirsiniz.

Konunun bambaşka bir boyutu da “Rock Müzik Öldü mü?” tartışmalarına cevap olarak son dönemlerde yazılan yazılar. Bu yazıların çoğunda temel olarak “açın satış rakamlarına bakın” deniyor ve Rock müziğin hâlâ çok fazla sattığı iddia ediliyor. Tabi satış rakamlarını incelerseniz karşılaşacağınız bir müzik endüstrisi aldatmacasından da hemen bahsedelim. Müzik endüstrisinin büyükleri, Pop ve R&B listelerini sanatçılarıyla domine ederken, bazı sanatçılarına da Rock listelerinde boy gösterttirerek bilinirliklerini arttırmaya çalışıyorlar. Kısacası; elektro gitar, bas gitar ve davul çalan 3 genç bir araya geldiyse bu grup mutlaka Rock türünde anılıyor ve hem satış rakamlarına hem de listelere baktığınızda Rock müzik içine dahil ediliyor. Satış rakamları da bu enstrümanlarıyla zıplayan gençlerimiz sayesinde yüksek görünüyor. Eski ve köklü grupların hakkını da yememek lazım, hâlâ kısmen yüksek satış rakamlarına ulaşıyorlar. Ve bunların toplamı “rock müzik ölmedi, çünkü satış rakamları hâlâ iyi…” diye giden nutuklar atılmasına sebep oluyor.

Bu tartışmaya çok da girmek istemiyorum, zaten kendi görüşümü fazlasıyla belli ettim. Haydi, tartışmalara bambaşka bir boyuttan bakalım: Konser biletlerinin ortalama fiyatları

s616553050569627030_p5_i1_w615

Pollstar’ın açıkladığı ve benim Digital Music News vesilesiyle haberdar olduğum 2015’in en pahalı 17 ortalama bilet fiyatı listesini inceleyebileceğiniz bir tablo oluşturdum. Listeyi yaparken alt türlere pek girmeden sanatçıları özellikle kendilerini tanımladıkları temel müzik tarzlarında gruplamaya çalıştım.

Sanatçı Ortalama Bilet Fiyatı ($) Tür
Taylor Swift 110.15 Pop
Marc Antony 110.92 Salsa
Rod Stewart 114.30 Rock
Robbie Williams 115.27 Pop
Sting + Paul Simon 115.85 Rock
U2 118.35 Rock
Elton John 124.49 Rock
Fleetwood Mac 125.61 Rock
Bette Midler 127.54 Pop
Madonna 127.55 Pop
Britney Spears 136.83 Pop
Grateful Dead 144.32 Rock
Paul McCartney 155.76 Rock
Eagles 159.44 Rock
Celine Dion 163.44 Pop
The Rolling Stones 174.50 Rock
Andrea Bocelli 202.95 Klasik

17 müzisyen/grup içeren listemizdeki en ilginç ayrıntı 9 kişinin Rock müzik ve alt türlerinde müzik yapıyor olması. Bazılarının içlerinde pop ögeler de bulunduğunun farkındayım ancak yine de listede çok “mainstream” sayılan Paul McCartney, Sting, U2 gibi isimlerin dışında tanınırlıkları fazla ama aynı zamanda kült bir Rock müzik ekolünü temsil eden Grateful Dead, Fleetwood Mac gibi gruplar da var. Bir de tabi geçen yılların hiçbir şey eksiltemediği ve asla listenin aşağılarına düşmeyen Rock müziğin fethedilmez kalelerinden The Rolling Stones var.

469.jpg

Yüksek fiyatlar bize neyi ifade eder? Birçok şeyi ifade edebilir, hatta iyi sayılabileceği gibi kötü de sayılabilir. Birkaç ihtimal söz konusu: örneğin bir organizatör, iyi sponsor bulamamasına karşın çok da büyük olmayan bir konser alanında grubu ağırlayıp, grubun az da olsa kült bir hayran kitlesine sahip olduğuna inanarak yüksek bilet fiyatlarıyla organizasyonunu finanse etmiş olabilir.  Fakat listenin aslını incelediğinizde bunların en azından 20’nin üzerinde konserden (ortalama 70-80 civarı) elde edilmiş veriler olduğunu görebilirsiniz. Bu da bahsettiğimiz ihtimal doğru olsa bile grubun hâlâ geniş bir çevrede ve birçok şehirde onun performansını izlemek için büyük paralar vermeye gönüllü dinleyicileri olduğunu gösterir. Yani her durumda çok sayıda insan, sevdiği grubu/müzisyeni izlemek için büyük paralar vermeye hala gönüllü. Bu da Rock müziğin bir gelenek yarattığının ve satış rakamları veya listelerden ziyade yıllara direnen hayranlarla devamlılığını sağladığının kanıtıdır. İşte bu nedenle “Rock Müzik Öldü Mü?” tartışmalarını biraz da lüzumsuz görüyorum. Tabi konuya “Yeniler-Eskiler” kıyaslaması olarak bakıyorsak, günlerce tartışabilir ve güzel günler görmeyi ummaya devam edebilirim