Babalar ve Padawanları: Bir Padawan Olarak Jimmy Page

Uzun süre önce ilk yazısını yayınladığım ancak ikinci yazısına asla fırsat bulamadığım “Babalar ve Padawanları” yazı dizimin ikinci yazısını da sonunda yayınlıyorum. Konseptin ne hakkında olduğunu ve ilk yazımı merak ediyorsanız  buradan “Babalar ve Padawanları: Bir Padawan olarak Black Sabbath” yazıma ulaşabilirsiniz.

f848d-star-wars-rock-band

Bu seferki padawanımız Rock’n Roll tarihinin Mozart’ı sayılan Led Zeppelin grubunun dahi gitaristi Jimmy Page olacak. Led Zeppelin’in her albümünün Rock’n Roll tarihinin en değerli parçalarından olduğu zaten tartışılmaz bir gerçek. Diğer yandan her parçada gitar solosunun aklımıza kazınması ve bize hissettirdikleri ise Jimmy Page’in büyük başarısı. Bakalım Rock’n Roll tanrılarından Jimmy Page kimlerin padawanı olmuş, kimlerden etkilenmiş.

JimmyPage1121

Grubun isminin ilham kaynağı olan hikayeyle başlayalım. Rock’n Roll tarihinin belki de en bilinen hikayesi de olsa hatırlamakta fayda var. Grubun kuruluşundan yaklaşık 2 yıl önce Jimmy Page ve John Paul Jones, The Who grubundan Keith Moon ve John Entwistle’ın da bulunduğu bir enstrümantel Jeff Beck kaydında buluşuyorlar. Bu kayıttan çıkan “Beck’s Bolero”nun başarılı olması sonrasında beraber bir grup kurma fikri ortaya atılıyor ama The Who’nun bas gitaristi John Entwistle veya davulcusu Keith Moon (hangisi olduğu kesin değil) böyle bir grubun büyük bir başarısızlık (lead balloon) olacağıyla ilgili bir şaka yapıyor. Olaydan 2 sene sonra grubu kurarken bu şaka Page’in aklına geliyor, kurşun (lead) ve balloon (balon) kelimelerinden ilham alarak “Led Zeppelin” ismini koyuyor.

A-Led-Zeppelin-Zeppelin-300x300

Peki müzikal olarak Page kimlerden etkilenmişti? Classic Rock Magazine’e verdiği röportajda daha 12-13 yaşındayken Little Richard, Elvis Presley ve Jerry Lee Lewis’i duyup etkinlediğini söylüyor. O günlerde Little Richard’ın rock’n roll’unu ve Elvis Presley’nin rockabilly’sini “sarhoş edici” (intoxicating) bulduğunu da ekliyor.

Jimmy Page küçük yaşta etkilendiği Jerry Lee Lewis ile yıllar sonra bir projede buluşuyor. Jerry Lee Lewis’in 2006 yılında yaptığı “Last Man Standing” albümünde bir Led Zeppelin parçasını, ‘Rock and Roll’u, beraber yorumluyorlar.

Kendi ülkesi İngiltere’de ise Page’i etkileyen isim Lonnie Donegan ve müzikal tarzı “skiffle”. Özellikle de aslında bir folk şarkısı olup da 1957 yılında Lonnie Donegan’ın kaydetmesiyle Birleşik Krallık’ta 5 hafta listelerde 1. Sırada duran “Cumberland Gap” parçası Page’in favorileri arasında.

Genç yaşlarında etkilendiği bu müzisyenlerden sonra daha da köklere yönelen Page; Sleepy John Estes, Arthur “Big Boy” Crudup gibi isimlerden de ilham alıyor. Zaten Led Zeppelin’in müziğinin birçok tarzın karışımı olduğunu söylemek hiç de zor değil. Jimmy Page’in gitar sololarında da bu blues müzisyenlerinin etkisini rahatlıkta farkedebiliyoruz.

Özellikle bazı Led Zeppelin parçalarında köklerin etkisini daha fazla gözlemleyebiliriz. Led Zeppelin IV albümünden “Rock and Roll” parçasında 1950’lerin müziğini hissedebilirsiniz. Page bu şarkının Little Richard ile olan bağlantısını şöyle açıklıyor:

“Little Richard’ın üflemelileri ile bu şarkı arasında bir ilişki olduğunu görebiliyorum. Buna hiç şüphe yok”

 Bir başka etkileşim ise 1976 tarihli “Presence” albümündeki ‘Candy Store Rock’ parçasında öne çıkıyor. Page bu şarkının Elvis Presley’nin gitaristi Scotty Moore etkisinde olduğunu düşünüyor.

Scotty_Moore_16_9

Elvis için Jimmy Page’in müzikal mentorlarından biri diyebiliriz. 12-13 yaşından itibaren dinlemeye başladığı ve gitaristi Scotty Moore’dan da etkilenerek müzikal yaşamına ilk adımlarını attığını düşünürsek 1974 yılında Jimmy Page ve Led Zeppelin üyelerinin Elvis ile tanıştıkları gece, hayatlarında büyük bir önem taşıyor. Elvis’in L.A. Forum’unda verdiği konsere dinleyici olarak giden grup üyeleri aynı gece Elvis ile sohbet etme imkanı da buluyorlar. Konser sırasında Elvis’e Led Zeppelin üyelerinin alanda bulunduğu bilgisi gelince Elvis kalabalığa Led Zeppelin üyelerini onurlandıracak şu sözleri söyüyor:

“Bir dakika…Led Zeppelin burada, bu yüzden eğer tekrar başlayabilirsek dostlar…bu kez ne yaptığımızı biliyormuş gibi davranmaya çalışalım, öyle olsak da olmasak da.”

 

Kaynakça

1- Classic Rock Magazine, Issue 200 Collector’s Edition (Ağustos 2014)
2- Rolling Stone Magazine – The 10 Wildest Led Zeppelin Legends, Fact-Checked
(http://www.rollingstone.com/music/lists/the-10-wildest-led-zeppelin-legends-fact-checked-20121121/jimmy-page-once-owned-aleister-crowleys-former-home-19691231)
3- Led Zeppelin Forum
(http://forums.ledzeppelin.com)
4- Ultimate Classic Rock – 41 Years Ago: Led Zeppelin Meet Elvis Presley
(http://ultimateclassicrock.com/led-zeppelin-meet-elvis-presley)