Doğaya Aşık Bir Ozan: Aşık Veysel

Veysel günler geçti, yaş altmış oldu

Döküldü yaprağım, güllerim soldu

Gemi yükün aldı, gam ilen doldu

Harekete kimse mani olamaz

Aşık Veysel bundan 43 sene evvel baharın ilk günü 21 Mart’ta aramızdan ayrıldı. Kendi deyimi ile sadık yâri, biricik dostu Veysel’i baharın ilk günü bağrına bastı. Aşık Veysel’in doğa sevgisi, tabiatla olan ilişkisi herkesi kendine hayran bırakacak türden. Doğaya böylesine sevdalı bir ozanın baharın ilk günü aramızdan ayrılması, baharın gelişini, doğanın uyanışını kutlarken aynı zamanda Aşık Veysel’i anmamız bir tevafuk mudur bilinmez. İnsanı her zaman doğanın ayrılmaz bir parçası olarak gören, doğayı, hayvanları, insanları kısaca tabiattaki tüm varlıkları sonsuz bir hoşgörü ve sevgi ile kucaklayan Veysel şiirlerinde bu sevgiye son derece naif, sade bir o kadar da derin bir şekilde yer vermiştir.

Tabiata Veysel aşık
Topraktan olduk kardaşık
Aynı yolcuyuz yoldaşık
Sen yolcusun ben bacmıyım

1920li yılların sonunda Fransa’da aldığı eğitimden sonra Sivas’a öğretmen olarak atnana Ahmet Kutsi Tecer, 1931 yılında Sivas’ta “Halk Şairleri Bayramı” düzenlemeye başlar. Sivrialanlı Aşık Veysel de bu şenliğe katılan ozanlardan biridir. Böylelikle Ahmet Kutsi Tecer, Veysel’i keşfedip bugünlere dek ulaşmasını sağlayan ilk isim olmuştur.

Sonraları Veysel’in sazı ve sözü, popüler müzik sanatçıları arasında da çok rağbet görmüş ve Fikret Kızılok gibi döneminin ünlü müzisyenleri 1970li yıllarda Veysel’in eserlerini yeniden yorumlamışlardır. Hatta Kızılok, Aşık Veysel’i köyünde ziyaret edip birkaç gün yanında bile kalmıştır.

Aşık Veysel, küçük yaştan itibaren bağlaması yareni olmuş, bize göremediğimiz dünyayı şiirleriyle, bağlamasıyla göstermeye çalışmıştır. Bizlere düşen tek görev ise Veysel’in bize aydınlattığı dünyaya gözlerimizi kapatmamak, onun gördüğünün bir kısmını dahi olsa görmeye çalışmak…

Devri daim olsun..

Kimine saz vermiş çalar eğlenir
Kimi zevk içinde güler eğlenir
Veysel gözyaşlarını siler eğlenir
Yeter gayrı yumma gözün kör gibi

 

Kaynakça

[1] http://www.musikidergisi.net/?p=1120 

[2] http://www.yeniaktuel.com.tr/kul102,191@2100.html