Şarkını Söyle: 2002’den Bir Hoş Seda

Yıl 2002. Popstar, Türkstar, O Ses Türkiye ve benzerleri henüz hayatımıza girmemiş. Yani içimiz dışımız bugünkü gibi yarışmalarla dolmamışken bir müzik yarışması başladı Show TV’de: “Sing Your Song (Şarkını Söyle)”. 

Programın sunucusu Koray Candemir, 90ların sevilen grubu Kargo’nun yakışıklı vokaliydi o dönem.  Post 90lar sendromu devam ettiğinden rockçılık  henüz ölmemişti, ağırlığı rock müzik olmak üzere pop ve etnik müzik türlerinde müzisyen ve gruplar yarışmacıydı. Şimdiki gibi halk oylamasının yapıldığı ve canlı performansların gerçekleştiği bir formattaydı yarışma.

Benim o zamanki çocuk aklımla favori grubum “Kafein” idi. Zor Kadın” göndermeli “Radyoda Sertab’ı dinledim, kadınlar zormuş öğrendim.” şarkı sözlerini çok sevmiştim. Ama cep telefonum olmadığından onlara oy veremiyordum. (Evet, o zaman da SMS ile oy veriliyordu.) Ve yarışma sonunda benim grup Kafein sonunda anca 3. olabilmişti. O yarışmadan sonra da pek seslerini duymadım doğrusu. Yan komşumuzun oğlu, kuzeni yarışıyor diye başka gruba zorla oy attırmıştı babamın telefonundan. Ve o grup da 1. oldu. “6. Cadde”ydi isimleri, tek albümden sonra dağıldılar. Bizimkinin kuzeni müziği bırakmış sanırım, diğeri ise Emre Aydın oldu, tanıdığımız bildiğimiz Emre Aydın.

6. Cadde’ye birincilik ödülü olarak bir albüm yapılmıştı. O albümün en meşhur iki şarkısı ise yarışmada da seslendirdikleri İbrahim Tatlıses parçası “Sabuha” ile kendis besteleri “ Dönersen” olmuştu. 2002 yılında genç Emre Aydın’ı Sing Your Song yarışmasındaki “Sabuha” performansı ile izliyoruz.

Yarışmanın ikincisi ise çok meşhur oldu sonradan, Manga’ydı zira. Yarışmada seslendirdikleri “Kal Yanımda” şarkısına ilk albümlerinde, yarışmanın sunucusu Koray Candemir ile düet yaptılar sonradan. Ve 2010 yılında milli gururumuz olup Eurovision’a katılarak yeniden bir yarışma deneyimi yaşadılar, az kalsın da 1. oluyorlardı.

Sadece Manga ve Emre Aydın değil, TNK de o yarışmanın tozunu yutan gruplardan biri oldu. Bilhassa reklam ve tiyatro oyunculuğu ve solo müzisyen kariyeriyle son zamanlarda karşımıza sıklıkla çıkan Erdem Yener ise grubu +4 ile yarışmıştı. Ve daha sonra Popstar yarışmasına katılan Serkül Kan, o dönemdeki ekibiyle Popstar’da meşhur olmadan önce bu yarışmanın tozunu yutmuştu.

Yarışmanın bir de albümü çıkmıştı yarışma sonunda. Az bulunan bir albüm günümüzde, somut baskı olarak. YouTube’a yüklenmiş bazı şarkılar mevcut olsa da yarışma görüntülerine ulaşmak bir hayli zor. Fakat albümü Spotify ve TurkcellMüzik gibi ortamlardan dinlemek mümkün. Meraklısı için Spotify dinleme listesi yazının sonunda mevcut.

Geçen 14 senede onlarca yarışma izleyen gözlerimiz neler gördü ve kulaklarımız neler duydu… Pek çoğu unutuldu ve yok oldu, ama ben ve benim gibiler için rock müzik damarı ağır basan bir beste yarışması olarak “Sing Your Song”un yeri ayrı kaldı. Her yarışmadan  sonra unutulup giden kazananların yanında bu yarışmadan arda kalan Manga, Emre Aydın, Erdem Yener, tnk gibi isimleri göz önünde bulundurunca da beste ve grup müziği ağırlıklı bir yarışmanın piyasaya star yaratmaktan ziyade müzisyen çıkardığını düşünmeden edemiyorum.