Bir Müzisyenin Ardından: Attila Özdemiroğlu

Muhsin Bey’den Ağır Roman’a  pek çok kült filmin müziklerinin, Firuze’den Yalnız Kullar’a en sevilen Sezen Aksu şarkılarının, Petr’ Oil gibi Eurovision tarihimizin en ilginç çalışmalarının arkasında kim vardı? Şüphesiz ki Attila Özdemiroğlu… Peki Attila Özdemiroğlu’nu ne kadar tanıyoruz?

1943 Ankara doğumlu müzisyen, küçük yaşlarda başladığı müzik hayatı boyunca kemandan piyanoya pek çok farklı enstrüman çaldı. İcracılıktan öte besteci ve aranjör kimliğiyle müzik üreten Özdemiroğlu, 1966 yılında girdiği Durul Gence 5 Orkestrası ile profesyonel anlamda müzik çalışmalarına başladı.

Müzikle dolu koskoca 50 senede sayısız film müziği, aranje ve besteye imza atan Özdemiroğlu, bu çalışmalarından ötürü onlarca ödül de kazandı. Sadece film müzikleri konusunda bile 7 tane Altın Portakal’ı bulunan müzisyen; “Ağır Roman”dan “Vavien”e onlarca kült filmin müzikerini besteledi. Kazandığı Altın Portakal ödülleri 1975’te “Arkadaş”, 1986’da “Kurbağalar” ve “Züğürt Ağa”, 1987’de “Muhsin Bey”, 1988’de “Gece Yolculuğu” ve “Kaçamak”, 1990’da ise “Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni” ile geldi.

Dönemindeki arabesk yükselişi ve müzik piyasasındaki yozlaşmayı anlatan Muhsin Bey filmi ise Özdemiroğlu’nun müziklerini yaptığı filmler arasında konusal olarak müzikle en ilişkili olanı. Şener Şen’in bir müzik yapımcısı ve Uğur Yücel’in de türkücü olmak için köyünden İstanbul’a gelen bir genci canlandırdığı filmin yönetmeni ise Yavuz Turgul.

1975 yılında, yani ülkemizin Eurovision şarkı yarışmasına katıldığı ilk yılda Cici Kızlar grubu “Delisin” şarkısıyla yarışmıştı ülke elemelerinde. Yapılan halk oylamasında Ali Rıza Binboğa’nın “Yarınlar Bizim” şarkısı birinci olurken jüri ise “Seninle Bir Dakika”yı birinci seçmişti. Bir başka birinci daha vardı, ortalama puan birinciliğiyle Cici Kızlar. Çekilen kura sonucu Cici Kızlar kaybetti, Semiha Yankı ülkemizi temsil etti ve ne yazık ki hiç puan alamayarak sonuncu oldu. Filmi dahi çekilen o dillere pelesenk şarkı “Delisin”in bestecisi de Attila Özdemiroğlu idi. Düzenlemesi Özdemiroğlu tarafından yapılan bir başka Eurovision şarkısı da 1980 yılında Ajda Pekkan’ın seslendirdiği  sansasyonel şarkı “Petr’ Oil (Petrol)” idi.

İlk yıllarından günümüze dek Sezen Aksu’nun pek çok şarkısında aranjör ve besteci olarak yer alan Özdemiroğlu bu çalışmalarında Aysel Gürel, Onno Tunç ve Uzay Heparı gibi isimlerle çalıştı.

1981 yılından bir Sezen Aksu şarkısı, Özdemiroğlu müzik ve düzenlemesiyle:

Ve yine Sezen Aksu’nun en farklı şarkılarından biri. Attila Özdemiroğlu dokunuşu melodik yapısından belli.

Şüphesiz ki Özdemiroğlu’nun müzisyenliği ülkemizde pek çok müzisyene örnek olmuş, yaptığı bestelerle çoğumuzun gönlüne sirayet etmiş durumda. Devri daim, ruhu şad olsun. Şarkılarıyla yaşayacak.