Öncesinden Başlangıca, Başlangıçtan Günümüze: Türkiye Rock Tarihi

Türkiye’nin rock tarihini dünden bugüne yayınlanmış albümler, dergiler, afişler ve videolarla öğrenmek ya da hatırlamak isteyenlere müjde: Türkiye Rock Tarihi bir tık uzağınızda!

1920lerden günümüze ülkemizin rock müzik tarihini arşiv belgeleriyle anlatan site http://turkiyerocktarihi.com/ yayına başladı.

Sitede 1920li yıllardan günümüze Türkiye’de rock müzik ve türevleri üzerine yapılmış albüm, video klip, konser, afiş, fanzin, dergi gibi pek çok farklı türden materyal yer alıyor. “Öncesinden başlangıca, başlangıçtan günümüze”  beş farklı çağ ile incelenen rock tarihimizin 1920-1961 yılları “Taş Plak Çağı”, 1962-1980 yılları “Vinil Plak Çağı”, 1981-1991 yılları “Kaset Çağı”, 1992-2005 yılları “CD Çağı” ve 2006’dan günümüze kadarki periyot ise “İndirme Çağı” adları altında inceleniyor.

Ülkemizin Türkçe rock müzik konusundaki en iyi arşivci ve araştırmacılarından Güven Erkin Erkal’ın önderliğinde hazırlanan site için Volkan Gülçek ve Sevinç Torlak da emek vermiş. Ekip kendini şöyle anlatmış:

“Müziği seven, müziğin yaşadığımız coğrafyadaki tarihiyle ilgilenen birkaç arkadaşız. Rock, ortak beğenimiz. Dahası bu müzik türünün buralardaki tarihi ve gelişimine tanıklık ettik. Dinledik, izledik, topladık, derledik ve çeşitli biçimlerde sunduk. Bulduklarımızı sunarken Radyo, televizyon, basılı yayın mecralarını kullandık.”

İçeriği sürekli güncellenen site, rock müzik severler ve araştırmacıları için yayınlanmış en kapsamlı mecralardan biri. Ayrıca Türkiye rock tarihi konusunda ülkemizin en iyi arşivci ve araştırmacılarından Güven Erkin Erkal’ın bu konulardaki kitap ve seminer çalışmaları da ilgilisine tavsiye edeceğimiz güzide kaynaklardan. Erkal’ın 20 yılında yayınladığı kitabi “Türkiye Rock Tarihi 1 – Saykodelik Yıllar”ı kitapçılardan elde edebilirsiniz. Serinin ikinci kitabı da yakın zamanda yayında olacak.

Türkiye Rock Tarihi’nden tadımlık, Metallica’nın 1993 İstanbul konseri vesilesiyle heavy metalci gençlerimizi tanıyalım : )

 

Türkiye Rock Tarihi web sitesi: http://www.turkiyerocktarihi.com/

Facebook sayfası: https://www.facebook.com/Türkiye-Rock-Tarihi-1498643897105639/

YouTube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCK7uQN9ZEbEob_Hs2CEh8RQ