Bir Telde İki Cambaz: Cenk Erdoğan & İsmail Tunçbilek

Dün gece İKSV Salon şahsına münhasır bir ustalar buluşmasına şahit oldu. Bağlamanın üstad ismi İsmail Tunçbilek ile yetenekli gitarist Cenk Erdoğan aynı sahnedeydi.

İsmail Tunçbilek; Hüsnü Şenlendirici ve Aytaç Doğan ile oluşturduğu virtüoz grup Taksim Trio’nun yanı sıra pek çok müzisyenle ortak çalışmalarından da aşina olduğumuz bir isim. Kendine has çalım tekniği ve duruşuyla ülkemizin en usta bağlama icracılarından olan Tunçbilek, bağlamasında flamenkodan arabeske bambaşka türlerden tınıları aynı potada eriten biri. Cenk Erdoğan ise hem perdeli hem perdesiz gitardaki icracılığı ve besteciliğiyle günümüzün önemli isimlerinden.

İkilinin bir araya gelmesi Cenk Erdoğan’ın Lahza projesiyle Bilgi Üniversitesi’nde yaptığı performans kaydından sonra “Bunu neden çok sevdiğim, çalmak istediğim müzisyenlerle de yapmayayım?” düşüncesiyle başlamış. Teklif götürdüğü İsmail Tunçbilek de kabul edince, önce ortaya bu muazzam “Cemalım” yorumu çıkmış.

Ekip olarak ilk konserlerini 26 Nisan’da Ankara Hayal Kahvesi’nde gerçekleştirdikten sonra ilk İstanbul buluşması da dün gece (28 Nisan) Salon’daydı. Neler duyacağımız konusunda büyük bir heyecanla konsere başladık.  Heyecanımıza da değdi. Açılış Cenk Erdoğan bestesi “Çare” ile oldu, sonrasında art arda patladı şarkılar, türküler ve parmaklar adeta dans etti enstrümanlarda. İsmail Tunçbilek’in beraber çalma şansına da eriştiği usta gitarist Paco de Lucia da anıldı Cenk Erdoğan’ın ona ithafen yazdığı ve mezarı başında da çaldığı “Bir Ucu Yanık” ile. Yine bir Cenk Erdoğan bestesi olan “Arada Derede”ye gelindiğinde ise hem sahnenin hem seyircilerin tansiyonu tavan yapmıştı.

Konser sonuna doğru İsmail Tunçbilek’in seslendirdiği “Yalan Dünya” ile iyice kıvama geldik dinleyiciler olarak ve Tunçbilek’in “Derdin Ne” yorumunu beklmeye başladık. Bizi kırmadı üstadlar ve kapanışı adeta bir duysal şov olarak onunla yaptılar. Tabi ki bis olmadan bitemezdi konser, keza bis de geldi bir doğaçlama ile.

Kontrbasta Baran Say, vurmalılarda Ömer Arslan’ın eşlik ettiği ikilinin müzikal uyumu bizleri gayet mutlu etti. Özellikle Tunçbilek’in seyirciyle olan diyaloğu ve grup içi paslaşmalar, konseri tatlandıran anlar oldu.

Tadı damaklarda, sadası kulaklarda kalan bu konserden sonra düşünmeden edemedik: Acaba bu ikiliden bir de albüm gelir mi?

 

Yorumlar kapatıldı.