100 Şarkıda Memleket Tarihi

Murat Meriç’in güzide çalışması “100 Şarkıda Memleket Tarihi” bu ayın başında Ağaçkakan Yayınları’ndan çıktı. Meriç’in daha önce çeşitli mekanlarda gerçekleştirdiği Şarkılı Memleket Tarihi söyleşilerinin kapsamlı bir versiyonu olan kitabında, cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze memleket gündemi okuyan 100 şarkıyla tarihi bir yolculuğa çıkıyoruz.

memleket

Kitap genel olarak cumhuriyetin ilk yıllarından başlayan kronolojik bir ilerleme izlese de Meriç, kitabı konsept bütünlüğü olan bazı bölümlere ayırmış. Yeni Rejim İnşa Edilirken’de cumhuriyetin ilk yıllarına, İki “Şarkılı” Darbe’de 80lere, Barış İçin Savaşan’da Kıbrıs Barış Harekatı’na,  İşçinin Emekçinin “Bayram”ı bölümünde 1 Mayıs’a, Bu Gaz Bir Harika Dostum’da Gezi’ye, Küçük Amerika Olma Yolunda bölümünde Amerika ile ilişkilere, Yeni Oyuncaklar’da teknolojiye, Futbolun Ayrı Bir Tarihi Var bölümünde futbola, Memleket Ahvali’nde memlekete ve Dünya Ahvali’nde de dünyamıza değinen şarkıların hikayelerini öğreniyoruz. Her bölümün altında yer alan kare kod ile şarkıları dinleyebiliyoruz da.

“100 rakamı şüphesiz sınırlayıcı. İstemeden kitap dışında bıraktığım çok şarkı/olay var. Yine de kendimi tutamayıp “fazladan” altı belgesel plak ekledim. Kitap dışında kalan şarkıları unuttuğum sanılmasın.” diyor Murat Meriç bu çalışma hakkında.

Sadece müzikseverlerin değil, memlekette yaşayan herkesin kendinden bir parça bulabileceği kitap, yakın tarihimizle ilgili oldukça enteresan anektodlarla dolu. Hikayeleriyle memleket tarihi okurken şarkıları dinlemek de kitaba apayrı bir lezzet veriyor. Kitaba sanal ve somut tüm kitabevlerinden ulaşabilirsiniz.