Marmara Flüt Orkestrası

Türkiye’nin ilk flüt orkestrası olan Marmara Flüt Orkestrası 2015 yılında, Prof. Dr. Ece Karşal tarafından kuruldu. Ece Karşal, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Flüt Bölümü’nde okumuş, doktorasını Marmara Üniversitesi Eğitim Enstitüsü’nde, post doktoralarını ise Toronto Üniveristesi ve Frankfurt Müzik Akademisi’nde yapmış. Kendisi 20 seneyi aşkın bir süredir müzik eğitmenliği yapıyor. Aynı zamanda Marmara Flüt Orkestrası’nın da eğitmeni. Orkestranın şefliğini ise, besteci ve kompozisyon eğitmeni Dr. Özcan Sönmez yapıyor.
Ece Karşal, Amerika’da Metropolitan Flüt Orkestrası’yla çalışırken, “Türkiye’de neden yok böyle bir orkestra?” demiş ve bir flüt orkestrası kurmaya karar vermiş. Marmara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi’nin desteği ile enstrümanlar temin edilmiş ve 2015’in Kasım ayında çalışmalara başlanmış. “Bir grup oluşumu uzun süredir kafamda vardı ancak 2013 yılından itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde Paige Long ile beraber çalmaya başladıktan sonra “Türkiye’de de mutlaka bir flüt orkestrası olmalı.” fikri iyice kafamda netleşti, başka bir deyişle ‘kafama taktım’. Projelendirdim ve sancılı bir süreçten sonra projem kabul edildi.” diye açıklıyor Karşal.

37 kişilik orkestra, yan flüt ailesinin tüm üyelerini barındırıyor. Bu enstrumanlar; pikolo, flüt, alto flüt, bas flüt ve Türkiye’de yalnızca 1 tane bulunan kontrbas flüt. Pikolo, alto flüt, bas flüt ve kontrbas flüt, flüte nazaran daha pahalı ve nadir enstrumanlar olduğu için, bunlar okul desteği ile bu projeye özel olarak yurtdışından getirtilmiş.*

Ece Karşal ve Özcan Sönmez, repertuvarı oluştururken her dönemden eser koymaya özen gösteriyor. Barok, Klasik, Romantik, Çağdaş eserler bulunuyor. Özellikle Türk bestecilerin yapıtlarına yer vermeye çalışıyorlar ve bestecilere çağrıda bulunuyorlar. Marmara Flüt Orkestrası için yeni besteler ve düzenlemeler bekliyorlar. Bu sayede, Türk bestecilerine farkındalığı öne çıkarmayı hedefliyorlar. Halihazırda, Hasan Savaş, Barış Zilberman ve Nazlı Ufuk Sakioğlu’nun beste ve düzenlemelerini repertuvara almış durumdalar.

İlk konserini 18 Mayıs’ta veren orkestra, konserlere girişte ücret yerine kedi-köpek maması topluyor ve MÜHAK’a (Marmara Üniversitesi Hayvanları Koruma Kulübü’ne) bağışlıyor. Bu dönemki diğer konser tarihleri şu şekilde:

● 17 Haziran 2016 Cuma, 19.00, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi

● 1 Temmuz 2016 Cuma, 13.00 Caddebostan Kültür Merkezi, Büyük Salon (Istanbul Woodwind Festival kapsamında)

Marmara Flüt Orkestrası’nı Facebook’ta şu linkten takip edebilirsiniz:
https://m.facebook.com/Marmara-Flüt-Orkestrası-1601083596811986/

Burada da ilk konserden Pembe Panter videosu bulunuyor:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1690020724584939&id=1601083596811986

*(Pikolo, senfonik orkestralarda da rastlayabileceğimiz, tiz seslere çıkabilen, küçük bir flüt. Alto flüt transpoze bir enstrüman; yazılandan 4 ses aşağıda duyuluyor.Flüte göre daha koyu bir ses rengi var. Bas flüt de yazılandan bir oktav aşağıda duyuluyor. Onun da ses rengi daha koyu. Kontrbas flüt ise daha pes seslerde ve flütten 2 oktav aşağısına kadar inebilen, boyutundan ötürü ayakta çalınan, bas karakterli bir enstrüman. Tabii ki, flütün boyutları büyüdükçe, ses çıkarabilmek için daha fazla efor sarfedilmesi gerekiyor. Bunları farklı tekniklerle çalan müzisyenler de var.)

Yazar: müzikli kişilik

ben müzikle içiçe olan biriyim. burada, "ruhsal" kriterlere dayalı, öznel müzik eleştirileri yapmayı planlıyorum. nasıl mı? bunu birlikte göreceğiz. hep amatör ruhta kalmak dileğiyle...