Zeytinli Rock Festivali Rehberi!

Bir festival afişi gözünüze çarptı, line-up sizi adeta kendine çekiyor ve tarihler de programınıza tam uyuyor. Artık Zeytinli Rock Festivali’ne gitmeye karar verdiniz diyebiliriz, ama daha biletinizi bile almadıysanız doğru yerdesiniz. Sadece karar vermiş olmanız bizim için yeterli, buradan sonrası festivalinizi planlama rehberiniz olacak.

Önce festivalde kimler çalacak, biraz ondan bahsedelim. Türkçe rock dinleyicilerinin gözünü ve gönlünü fazlasıyla doyuracak bir line up var bu sene. 5 gün boyunca Anadolu rocktan metale, ülkemizin alanında üstad pek çok müzisyen ve grubu Zeytinli sahnesinde olacak.

13891902_1803507689886796_4292092396040159119_n.jpg

Festivalin açılışını eski topraklar yapacak. İlk gün Ortaçgil’den Kurtalan Ekspres’e, Moğollar’dan Selda Bağcan bilhassa Anadolu rock konusunda baba (ve ana) isimler sahne alırken, Flört, Büyük Ev Ablukada ve Ünlü-İskender Paydaş ortaklığı da sahneyi paylaşan diğer isimler olacak.

92404_3.jpg

İkinci gün 2000li yılların önemli isimleri, Duman, Manga ve Teoman’ın yanı sıra son yılların sevilen solistlerinden Ceylan Ertem ve ayrıca Gece, The Ringo Jets ve Fethi Okutan sahnede..

duman-is-san-194757G8.jpg

Üçüncü gün Baba Zula,dan Cem Adrian’a, Zakkum’dan Athena’ya birbiriden farklı tarzlarda müzisyen ve gruplar aynı sahnede yer alacak.

Athena-e1428667768975.jpg

Festivalin dördüncü gününde headlinerlar yine 2000li yıllardan Şebnem Ferah ile Mor ve Ötesi. Model, Marsis, Piiz, Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Umut Kuzey de o gün sahne alacak diğer isimler.

sebnem-ferah.jpeg

Ve festivalin kapanışı oldukça sert ve net olacak, zira Pentagram kapatıyor. Öncesinde de Black Tooth, Kurban, Hayko Cepkin gibi diğer sert çocuklar da sahnede olacak. İlginç bir şekilde Ceza da var son akşamın müzisyenleri arasında, o da hard rock ve metalci dostlarımıza farklı bir deneyim yaşatacaktır eminiz ki..

pentagram29.jpg

Şöyle bir baktığımızda Zeytinli’nin, bilhassa Türkçe rock piyasasındaki en sevilen isimleri bünyesinde topladığı, sıkı bir line-up yaptığını söyleyebiliriz. Peki ya Keşif Sahnesi? Zeytinli’de genç ve yeni sesleri duyacak mıyız derseniz, şu an için açıklanan bir durum söz konusu değil. Ama Keşif Sahnesi’nin de yakında açıklanacağını söylüyorlar. Ülkemizdeki bu kadar yetenekli genç grup ve müzisyenleri de Zeytinli’de görmeyi şüphesiz ki çok isteriz.

 Tüm bu isimlerden sonra gitmeye karar verdiyseniz eğer, biletinizi almadan, çantanızı toplamadan önce yapmanız gereken birkaç şey var.

Audience-Crowd.jpg

  • Son Karar Aşaması!

Sevdiğiniz sanatçıları dinlerken eğleneceğiniz 5 gün sizi bekliyor. Ama öncelikle festivali nasıl yaşayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Malesef her festival her bünyeye uymuyor ve güzel günleriniz kabusa dönüşebilir. Kimisine çadır hayatı güzel gelmez, kimisi duşun azlığından rahatsız olur, kimisinin festivalini de bambaşka bir neden zehir edebilir. O yüzden yapmanız gereken ilk iş EkşiSözlük ve benzeri sitelere “Zeytinli Rock Festivali” yazıp aratmak. Çok eski yıllardaki yorumlar sizin için bir belirleyici olmayacaktır ama en azından geçtiğimiz yıla dair yorumlara bir göz atmanızda fayda var. Genellikle çok şikayette bulunulan şeylerin bu sene çözüleceğini de varsayabilirsiniz, ki Zeytinli Rock Festivali organizasyonunun da böyle bir çaba içinde olduğuna eminim. Yine de bir süprizle karşılaşmamak için önceki yorumları mutlaka okumalısınız. Ya da her şeyi boşverin ve kendinizi akışa bırakın.

  • Nerede Konaklayalım?

Konaklayacağınız yer 5 günlük festivalinizi rezil de edebilir vezir de. Eğer konaklama konusunda çok rahat, her yerde uyuyabilen bir insansanız siz zaten festivale hazırsınız. Ama eğer az da olsa teredüt ediyorsanız, gelin beraber ihtimallere bakalım.

– Çadır:

Çadır hayatı meşakkatlidir, ama bir festivalde eğlenmenin bana kalırsa olmazsa olmaz parçalarından biri de çadır hayatıdır. Hem başka insanlarla tanışıp, beraber eğlenebilir; hem de eğer kendi arkadaşlarınızla gidiyorsanız güzel bir ortam kurabilirsiniz. Çadırda uyumanın “rahat” olduğunu söyleyemeyeceğim. Biraz da çadırın kalitesine göre içerisindeki havanın sıcaklığı ve nemi belli olacak. Sinek, böcek gibi bazı sıkıntıları da var. Ama bütün gün eğlendikten sonra bunları çok da umursamayabilirsiniz.

Festival-camping-checklist.png

– Hostel / Airbnb:

Festival alanı yakınında konaklayacak yerler elbette ki mevcut. Ancak önceden ayarlamakta kesinlikle fayda var. Festivale katılan insanların çoğunun buralarda kaldığını ve hatta Cumartesi,Pazar günleri katılacak daha da fazla insanın olacağını düşünerek önceden yer ayırtmanız önemli. Bir de festival alanından her gece çıkıp konaklayacağınız yere gitmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Yakın, ulaşımı kolay bir yer olması önemli.

– Karavan/CouchSurfing/Arkadaş Evi:

Bunlar biraz daha çaba isteyen örnekler. Bir kenarda dursunlar diye yazdım. Böyle bir planınız varsa önceden göz atmaya başlayın derim.

scamper 1.jpg

  • Başka ne yapmalı?

Nerede konaklayacağınıza karar verdiniz şimdi bileti almanız, nasıl ulaşacağınıza karar vermeniz var, ve önümüzdeki günlerde aklınıza başka sorular da takılacaktır elbette. Bunların hepsini çözmenizde size yardımcı olacak iki ana kaynak var. Öncelikle Zeytinli Rock Festivali’nin resmi sitesindeki bilgileri mutlaka okuyun. “Önemli Bilgiler” bölümünü özellikle bir kez gözden geçirin derim. Site son derece sadeleştirilmiş durumda, kısacası 5 gününüzü daha iyi geçirebilmek için 15 dakikanızı siteyi baştan sona okumaya vermeniz önemli. (http://www.zeytinlirockfestivali.com/)

Diğer kaynağınız ise Facebook’taki “Zeytinli Rock Festivali Dayanışma” grupları olacak. Buralarda biletini satanları, konaklama ve ulaşım için fikir paylaşan insanları, tavsiyeleri, önerileri ve daha bir çok şeyi bulabilirsiniz. Festivale doğru 1 ay boyunca düzenli takip ederseniz hem bir çok yararlı bilgi edinirsiniz hem de ulaşımınızı, konaklamanızı daha ucuza getirebilirsiniz. (https://www.facebook.com/groups/833293376756686/)

  • Çanta Toplamak

5 gün uzun bir süre. Her ne kadar ıssız dağlara çıkmıyor olsanız da her ihtiyacınız her an ulaşılır olmayacak. O nedenle mutlaka herşeyi yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Çadır hayatı yaşayacağınızı düşünerek bir liste yapacağım, ancak listedekileri alana sokabiliyor olup olmadığınızı mutlaka festivalin web sitesinden kontrol edin.

Man preparing backpack for climbing.jpg

– Çanta:

2 çanta almanızı öneririm. Ben 45+10 litrelik bir dağ çantası kullanıyorum. Çok kaliteli bir çantaya ihtiyacınız yok, sırtınıza alıp kilometrelerce yürümeyeceğiniz için bel desteği vb. özellikleri pek de önemli değil. Eşyalarınızı sığdırabileceğiniz işlevli bir çanta olsun yeterli.

Diğer çanta ne için derseniz, kamp alanından festival alanına giderken yanınıza ufak bir çanta almanız mutlaka gerekir. Küçük bir sırt çantası işinizi görür, ama daha pratik bir şey isterseniz katlanıp cebinize bile girebilen  çantalardan  alın derim. 

– Çadır: Ucuz bir çadır almanız pek de problem değil ama yine de konforunuz açısından iyice araştırın. Almadan önce boyutuna mutlaka bakın, kaç kişi kalmayı planlıyorsanız sığabileceğinize emin olun. Bir de güneşi de hesaba katarak çadırın güneşliği, tepesinin şekli gibi özellikleri kendinize göre seçin derim. Zaten outdoor ürünleri satan bir mağazada size mutlaka yardımcı olacaklardır.

Friends Camping.jpg

– Mat: Özellikle her tür zeminde rahatlıkla yatamıyorsanız bir mat almanız faydalı olacaktır. Hem gece uyurken çadırınızın altına koyup üzerinde daha rahat uyursunuz, hem de genel olarak istediğiniz her yere serip üzerine oturabilirsiniz. Uyuma zemininizi çok önemsemiyorsanız taşımayın derim.

– Bakım Malzemeleri (Roll-on Deodorant, Güneş Kremi, Liptstick, Kuru Şampuan, DişFırçası-Macunu vb.): Bu tarz şeyleri pek çok kozmetik mağazasına  gidip toplayabilirsiniz. Hem bunları koyabileceğiniz ufak kutular/çantalar oluyor hem de hepsinin küçük seyahat boyları bulunuyor. Hem de gittiğinizde eksik olan şeyleri satış görevlileri mutlaka size hatırlatırlar.

– Giyim: Çok sayıda t-shirt (mümkünse gün sayısının 2 katı sayıda), şort/mayo (birden fazla olması iyidir), yağmurluk (cep boy katlanabilir yağmurluk ne olur ne olmaz alabilirsiniz yer de kaplamaz), 1 adet ince hoodie/hırka da fena olmaz, terlik, ayakkabı vb.

– Telefon için powerbank (mutlaka alın hem şarja da telefonunuzu değil de powerbank’inizi bırakırsınız), isteğe bağlı kamera vb. elektronik cihazlar.

– Vitaminler, Mide İlacı, Alka Seltzer vb. ihtiyacınız olabilecek ilaçlar

– Tuvalet kağıdı ve bolca ıslak mendil yanınızda her zaman bulunsun.

– Nakit: Yanınızda mutlaka nakit bulunsun, geçtiğimiz senelerde banka kartı geçmeme durumuyla karşılaşanlar olmuş.

– Defter, kalem, kitap vb. hem anılarınızı kaydedebileceğiniz hem de vakit geçirebileceğiniz eşyalar yanınıza alın.
1-spirit-the-suwannee-music-park.jpg

  • Son Aşama!

Son kontrollerinizi yaptınız ve her şey hazır mı? O halde festivale kadar facebook gruplarını takip etmeye başlayabilirsiniz. Tavsiyelere kulak verin, geçen senelerde katılanlar sizden daha deneyimliler ve ufak önerilerin bile çok faydasını görebilirsiniz. Bu sırada festivalde çıkacak müzik gruplarını dinlemeye, bilmediklerinizi gözden geçirmeye başlayabilirsiniz. Bir de liste yapın derim. Kesin dinlemek istediklerinizi not alın. Böylece festivalde hem eğlencenizi hem dinlenmenizi daha iyi planlayabilirsiniz.

 

13606915_10207879610962401_4728356979429289881_n.jpg

Her şey tamamsa hepinize iyi eğlenceler! Konserlerin, festivallerin sürekli iptal olduğu şu günlerde yerli gruplarımıza ve festivallerimize sahip çıkalım ve müziğin tadını çıkaralım!