Kara Şiirli Müzik veya Kara Müzikli Şiir: BADpoetry

[BADpoetry]’nin “Sınır İhlali” çalışması, şiir-müzik birlikteliğini esas alan, disiplinlerarası deneysel bir sanat projesi. Yeraltı edebiyatı şiirlerinin müzikle buluştuğu projede 14 ‘kara şair’in 24 şiiri bulunuyor. Bu şairler Müslüm Çizmeci, Gökben Derviş, Onur Akyıl, Altay Öktem, Deniz Durukan,Eren Okur, Neslihan Yalman, Bengü Özsoy, Arif Erguvan, Onur Sakarya, Alper Volkan Dikyar, Semih Yıldız, Nilüfer Ülke ve Ali Ata Dibek.

Projenin yaratıcısı müzisyen Mert Kamiller. Besteler ve enstrüman icraları ona ait. ‘Şairin şiirini kendi sesinden okuması’ düşüncesiyle yaratılan albümün içeriği kendi tabirleriyle dayatmalara karşı “Genel AhlakSIZ içerik”. Sansürsüz, direkt ve keskin ifadelerle kurulu şiirler, korkusuz ve sivri dilli.

Projenin temeli aslında 2008 senesinde  Mert Kamiller – Onur Akyl iş birliği ile atılmış, 2014 senesinde ise Gökben Derviş ve Müslüm Çizmeci’nin varlıklarıyla küllerinden doğmuş. Stüdyo çalışmaları ise 2 sene sürmüş.

Kamiller’in yeni sesler ararken deneysel enstrümanlar, ses, gürültü üreteçleri, mutant effect aletleri, ara sazlar, geçiş sazları da hayal ettiği albüm, yarattığı müzikal ve şiirsel dille ülkemizde belki de türünün tek örneği. Bilhassa yeraltı edebiyatı okuyucularının tatması gereken bir deneyim BADpoetry.

Benim favorilerimden biri Kedi Cevat

BADpoetry’yi takip etmek için: https://www.facebook.com/badpoetrytr/