Yeni Sezonda Salon İKSV ve Altını Çizdiklerim

Sanatın her alanında, özellikle de müzikte, yüzümüzü güldürebilecek etkinliklerin sayısı ülkemizde her geçen gün azalıyor da olsa iyi şeyler de olmuyor değil. Özellikle son birkaç senedir ve tahminimce önümüzdeki yıllarda da İstanbul’un alternatif müzik hayatını belirleyecek olan birkaç festival/organizasyon haricinde 2 ana unsur var: Salon İKSV ve Babylon Bomonti. Bu muhteşem 2’linin senelik programları da o senemizin nasıl geçeceğini anlamak için kafamızda bir fikir oluşturmaya yetiyor. Salon İKSV yeni sezon programını açıkladığına göre, bize de genel bir bakış açısıyla göz attıktan sonra aralardan birkaç favorimizin altını çizmek düşüyor.

1-2.jpg

Koca bir afişle gelecek bütün sanatçıların isimlerini görmeniz mümkün ki bu da bütün bir sezonu bir festival havasıyla anlatmaya yetiyor. Programın geneli hazırlanırken belli başlı eğilimler gözümüze çarpıyor. Alternatif müzik piyasasının popülaritesi düşük ama iyi isimlerine yer veren program, aynı zamanda 2015’te Türkiye’ye gelmiş ve başarılı konserlere imza atmış Oh Land,  Anna RF, Dorian Concept gibi isimleri tekrar ülkemizde ağırlamayı ihmal etmiyor.  Salon İKSV yeni sezonda da Türkiye’den çok sayıda sanatçıyı ağırlamayı ihmal etmiyor. Jehan Barbur, Gevende, Kerem Görsev, Gaye Su Akyol & Bubituzak gibi kalıplaşmış isimlerin yanısıra; son yıllarda yükselişe geçen Cihan Mürtezaoğlu, Sena Şener, Selim Saraçoğlu ve benzeri daha pek çok ismi dinlemek mümkün. Açıkcası ülkemizden çok sayıda ismi görmek ve çoğunluğunun henüz taze isimler olması ülkemiz müzik piyasası için son derece olumlu bir adım.

ANNA RF

Anna RF bizlere pek de yabancı bir grup sayılmaz, hem tanınmışlık olarak hem de müzik olarak. Nereden tanıyoruz ki diye sorarsanız, hem ülkemizde daha önce konser verdikleri için hem de Weeping Eyes, Why gibi şarkılarının performans videoları bir dönem çoğumuzun facebook sayfalarında dolaştığı için. Müzikal tanışıklık nereden geliyor derseniz, kendilerini Electro-Ethnic-Reagge olarak tanımlayan ekibin özellikle hüzünlü melodileri kesinlikle hafızanızda yer etmiş melodilerden esintiler taşıyor. Örneğin Bingöl isimli parçalarında Yavuz Bingöl’den tanıdığımız Dağlar parçasının melodisini duyacaksınız. Çok sayıda enstrüman çalan bu keyifli ekibin hem hüzünlendiren hem eğlendiren konserini kaçırmayın derim. ANNA RF’ye pek aşina değilseniz ve konsere gitmeden ne yapalım diyorsanız youtube videolarına göz atmanızı öneririm.

Mammal Hands

Piyano, davul ve saksofon’dan oluşan güzel bir caz üçlüsü….Norwich asıllı bu grup, kısa bir süre önce kurulduktan hemen sonra dünyanın önemli konser salonlarında ve festivallerinde konserler verdiler. Hipnotik fusion caz, folk ve elektronika gibi tarzları harmanlayan 3’lünün konserine gitmeden önce 2016 Mayıs ayında çıkardıkları “Floa” albümlerini dinlemenizi tavsiye ederim.

Mashrou’ Leila

Lübnan asıllı alternatif rock projesi Mashrou’ Leila, hem sizi müzikal açıdan tatmin edecek hem de eğlendirecek bir ekip. Arapça repertuvarları çoğunlukla hareketli ve enerjik parçalardan oluşuyor. Bu keyifli ekibin klipleri de enerjilerini yansıtmaya yetiyor. Lübnan asıllı ekibin enerjik performanslarını bu sene hem Nilüfer Müzik Festivali’nde hem de Salon İKSV’de 1 ay arayla izlemeniz mümkün. Konserden önce 2015’te çıkardıkları albümleri “Ibn El Leil”i dinlemenizi mutlaka tavsiye ediyorum.

Azam Ali

İran asıllı müzisyen, devrim sonrası ülkesini terketmek zorunda kalmış ve önce Hindistan’da sonrasında da ABD’de yaşamaya başlamış. Bu nedenle de müziğinde 2 büyük kültürün izleri görülürken, müziğini ABD’de harmanlamış ve farklı tarzlardan etkinlenme fırsatı bulmuş. Dünya müziğinin önemli bir temsilcisi ve güçlü bir sese sahip Azam Ali’nin sesinin ruhunuza işleyeceğine ve sizi başka diyarlara götüreceğine eminim.

UFUKTA 3 YENİ ALBÜM: GEVENDE, GAYE SU AKYOL, SELİM SARAÇOĞLU

Salon İKSV’de konser verecek önemli isimlerden 3’ünün ufukta görünen yeni albümlerine de dikkat çekmek istiyorum. Müzik dünyamızın önemli kalelerinden biri olan Gevende ekibi, 2011 “Sen Balık Değilsin Ki” albümlerinden beri “Monochrama” oyununun soundtrack’lerini hazırlamış ve St.Antuan’da verdikleri muhteşem konseri kaydetmiş olsalar da uzun zamandır tam bir Gevende albümü hazırlığına girişmemişlerdi. Bu uzun aranın ardından ağustos ayının başlarında Hayyam Stüdyoları’ndan davul kayıtlarının videosunu facebook sayfalarına yükleyen Gevende, yeni albümlerini kaydetmeye başladıklarını duyurmuş oldu. Grubun kayıtlar sırasında çektikleri fotoğraflara ve stüdyo tercihlerine de bakılırsa bu albümde de ilk günden beri birlikte çalıştıkları prodüktörleri Sinan Sakızlı ile yollarına devam ediyorlar. Önümüzdeki günlerde kült bir Gevende albümü göreceğimizin sinyallerini aldığımıza göre Salon İKSV’deki konserlerini de kaçırmamak gerekir.

 

Gaye Su Akyol ise 2014’teki çıkış albümü olan Develerle Yaşıyorum ile büyük bir başarı yakalamıştı ve çok zamanda büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştı. 1 seneyi aşkın zamandır konserlerinin tamamı tıklım tıklım dolan Gaye Su Akyol’u Salon İKSV’de görmemek zaten süpriz olurdu ki kendisini bu sene çok sık izleyeceğiz gibi görünüyor. Neredeyse 1 seneye yakın zaman önce müjdesini verdiği ve konserlerinde de birkaç şarkısını çaldığı yeni albümü sonunda hazır. “Hologram İmparatorluğu” adıyla yayınlanacak olan ve çok da güzel bir kapak tasarımına sahip olan LP, 11 Kasım’da tüm dünyada yayınlanıyor. Yeni albüm yoldayken de Gaye Su Akyol konserlerini kaçırmamak gerekir.

Uzun süredir beklenen diğer albümümüz ise Selim Saraçoğlu’ndan. Yine 1 seneye yakın zaman öncesinde albümün müjdesini veren ve geçen süreçte albüm kayıtlarından birkaç görüntü de paylaşan Selim Saraçoğlu’nun yeni albümüyle yakın zamanda buluşacağımızı umuyoruz. Ekim ayındaki konsere kadar albümü çıkmış olur mu bilmiyoruz ama yeni şarkılarından çalacağını umut ediyoruz.

SAKIN KAÇIRMAYIN! SENA ŞENER

Bahsettiğim bütün bu isimlerin ve bahsedemediğim daha bir çok önemli ismin yanı sıra birine özellikle dikkat çekmek istiyorum: Sena Şener. Son dönemlerde ülkemizde youtube müzik kanalları aracılığıyla çok fazla amatör müzisyeni dinleme fırsatı bulduk. Birçoğunun iyi performanslarının yanısıra bazılarının sıradanlığı nedeniyle çoğumuz da yeni isimlere karşı önyargılı olmaya başladık ve aralardaki gerçekten iyi sesleri gözardı ettik. İşte Sena Şener bu noktada göz ardı etmememiz, kulak kabartmamız gereken bir ses. Özgün ses rengi içinize işliyor. Böyle genç ve başarılı bir müzisyeni daha çok sahnelerde görmek için de konserlerini doldurmamız gerekiyor.

 

Daha bir çok önemli sanatçı ve grup da programda yer buluyor, ne yazık ki hepsinden bahsetmek mümkün değil. Mercan Erzincan, Avishai Cohen, The Veils ve daha niceleri…Gitmek istediğiniz konserleri seçerken zorlanmayın diye Salon İKSV bir de playlist hazırlamış. Onu dinleyerek gitmek istediğiniz etkinliklere daha rahat karar verebilirsiniz.