Kara Plak Yayınları’ndan iki Yeni Kitap

Sadece müzik kitapları basan güzide yayın evi Kara Plak Yayınları, birbirinden değerli iki yeni kitap yayınladı: Batu Akyol’un ülkemiz caz tarihi hakkında yaptığı röportajların yer aldığı Caz Çok Zor ve Bob Dylan’ın efsanevi albümü Highway 61 Revisited’ı her açıdan ele alan Highway 61 Revisited. 
“Türkiye’de Caz” belgeselinden tanıdığımız Batu Akyol, bu filme sığmayanları Caz Çok Zor’da bir araya getiriyor. Akyol’un kitapta yer verdiği söyleşilerde müzisyenlerle birlikte Murat Beşer, Orhan Tekelioğlu, Sadettin Davran gibi müzik yazarları, araştırmacılarla yapılan görüşmeler de yer alıyor. Türkiye’de caz müziğinin tarihine ülkenin ahvali üzerinden de bakan bu çalışma, filmi de tamamlar nitelikte.

caz-cok-zor

Bob Dylan’ın efsanevi albümü Highway 61 Revisited’ı her açıdan ele alan Highway 61 Revisited, şair, çevirmen ve editör Mark Polizzotti tarafından yazılıp Burcu Uğuz tarafından da dilimize kazandırılmış.  ’60’lı yıllarda ABD müzik piyasası, Dylan’ın o dönemdeki çevresi (özellikle Joan Baez) ve müziğine, sözlerine, hayatına etkilerinin anlatıldığı kitap, Kara Plak Yayınları ‘nın “albüm monografileri”nden oluşan yeni serisinin de açılışını yapıyor.

33-1_3_bobdylan