Virtüözler Geçiti: Abbos Kosimov ve Dostları

5 Ekim günü Taksim Cosmos, bir virtüözler geçidine sahne oldu. Dünyaca ünlü Özbek perküsyon ustası Abbos Kosimov ve ona eşlik eden dostları: bağlama sanatçısı Sinan Ayyıldız, kemança ve kemanenin ustaları Arslan Hazreti ve Uğur Önür’ün yanı sıra Düm perküsyon grubu,  sadece o gece için planlanan eşsiz bir konser gerçekleştirdi.

“Sadece bir seferliğine gerçekleşecek özel konser” lafını duyduktan sonra merakla beklediğim bu konser, gayet yüksek bir beklentim olasına rağmen bunun bile üstündeydi. Perküsyon ve benzeri enstrümanlardan pek de hoşlanmasam da bütün gece pür dikkat dinledim Kosimov ve dostlarını.

Arslan Hazreti bir virtüoz, tanıyanların gayet iyi bileceği üzere. Kemançasıyla yaptığı açıştan sonra Kosimov’un perküsyonlarına, Sinan Ayyıldız’ın da bağlamasına dokunmasıyla türler ve kültürler arası, “dünyalı” bir müzik başladı. Ayyıldız’ın standard dışı bağlamacılığı zaten bu enstrümanı bambaşka boyutlara götürmüş durumda. Bir de Kosimov’un kıvrak ritimleri ve Hazreti’nin içli çalımı eklenince, dinleyicileri kalbinden vuran bir açılışla başladı konser.

Uğur Önür ve Arslan Hazreti, konserin bir kısmında değişmeli olarak çaldılar ve her ikisinin de performansı birbiriyle yarışır nitelikteydi. Ayyıldız’ın harikulade halk müziği aranjmanları ve besteleri de adeta bu ekip için yazılmışçasına akıcıydı.

Sonrasında Düm grubuyla bir vurmalı performansı gerçekleştirdi Kosimov, işte bu noktada benim de vurmalı çalgılara olan yargım tamamen kırılmış oldu. Aşağıdaki videodan (canlı konser izlemek gibi olmasa da) bir tadımlık alabilirsiniz.

Müzikal uyumun yanı sıra müzisyenlerin birbiriyle diyaloğu ve paslaşmaları da konsere ruhunu veren en önemli detaydı. Enerjileri bize de sirayet etti ve “Belki başka bir konserde ya da albümde dinleriz.” umuduyla, kulağımızdaki güzel tat ile ayrıldık mekandan.

Bu müzisyenlerin çalışmalarını mutlaka takip etmenizi öneririm.

Uğur Önür: https://www.youtube.com/channel/UC3yfAsewtqMD7q31MWeWjDA

Arslan Hazreti:

Sinan Ayyıldız: http://www.sinanayyildiz.com/tr/

Abbos Kosimov: http://abboskosimov.com/