Gitar Müziğinde Bambaşka Bir Ses: Ali Deniz Kardelen

Ülkemizde namı henüz hak ettiği kadar yürümemiş olsa da dünya çapında pek çok ödüller kazanan ve konserler veren gitarist Ali Deniz Kardelen’i yakından tanımanızı istedik.

Ali Deniz Kardelen kimdir? Mühendis olduğunuzu biliyoruz, müziğe başlamanız ve profesyonel hale getirmeniz nasıl oldu?
Müziğe annemin yönlendirmesiyle küçük yaşlarda başladım. Ev konserleri lise etkinlikleri sanatçı eşlikleri reklam albüm işleri derken 3 sene önce kendi müziğimi yazmaya karar verdim. Baktım YouTube’da insanlar tek gitar hikayelerini anlatıyorlar. Gözümü kararttım ve herşey ondan sonra başladı.
“Fingerstyle” tekniğiyle çalıyorsunuz. Bu teknikten,ve bu teknikle çaldığınız “arp gitar” gibi enstrümanlardan biraz bahseder misiniz?
Fingerstyle, parmak stili, Akustik gitarın parmakla çalınma şekline ve bu türde yapılan müziklere bir müzik türü olarak fingerstyle diyoruz. Bu teknikte, gitarı farklı akortlayarak, gitardaki tüm ses ve tınıları kollanarak ve ayrıca gitarın gövdesini bir perküsyon gibi kullanarak üretiyorsunuz bu müziği.
Arp gitarda ise normal akustik gitardan farklı olarak gitarın üstünde ve altında boş teller var. Siz bu telleri istediğiniz şekilde akortlayabilirsiniz. Özellikle çelik telli gitarda şöyle bir şey var: sol elinizle çarpma-çekme denilen tekniği kullandığınızda, sağ el boşta kalıyor yani sesi sadece sol elinizin hareketiyle üretiyorsunuz. Boşta kalan sağ elinizle bas telleri tınlatabilir ve perküsyon oluşturabilirsiniz. Böylece arp gitarın kendine has bir çalım tekniği oluşuyor. Böylelikle daha zengin bir armoni elde etme olanağınız oluyor.
Sizin dinlediğiniz, örnek aldığınız gitaristler kimlerdir?

Gitarist olmama rağmen çok gitar müziği dinlememeye çalışıyorum. İnsan ister istemez etkisinde kalıyor. Elektronikten klasiğe, jazz’dan rock müziğe canım gönlüm ne isterse, yer ve zamana göre müzik dinliyorum. Örneğin evde yemek yerken genelde Bill Evans, Charlie Haden, Pink Martini  dinleriz. Okuma sırasında klasik şeyler ya da Philip Glass, Steve Reich gibi modern minimal kompozitörler iyi gidiyor. Tabi ki 70’lerden Alan Parsons Project, Pink Floyd, Deep Purple, 80’lerden Megadeth-Metallica, 90’lardan Pearl Jam, Nirvana gibi gruplardan yolum geçti. Elektronik Müzikte Michael Mayer, Akufen, Aphex Twin, Trentemoller, gibi isimleri dinlerim. Halk müziği enstrumantelistlerinden Arif Sağ, Erdal Erzincan, Erol Parlak ustaları dinliyorum.

Gitaristlerden isim verecek olursam
Tommy Emmanuel, Antoine Forcione, Andy Mckee, Thomas Leeb, Don Ross, Michael Hedges, Roland Dyens, Al Di Meola, Paco De Lucia ve tabi ki Erkan Oğur aklıma ilk gelenler.

Fingerstyle tekniğiniz ve gitaristliğinizle yurt dışında pek çok performans gösterdiniz ve ödüller aldınız. Ülkemizde gitar müziğine ve bu tekniğe olan ilgiyi nasıl buluyorsunuz? Veya genel anlamda, bir müzisyen olarak ülkemizdeki dinleyiciyi ve Türkiye,de müzisyen olmayı nasıl görüyorsunuz? 
Herkesin evinde sorsanız gitar var ancak nasıl kullanılacağını bilmiyoruz. Enstrüman çalmak üzerine biraz düşülse aslında geri ödeyen bir uğraş. Henüz emekleme dönemindeyiz, gitarın akademik geçmişi bile ülkemizde 30-40 yıl. Sahnelerimiz zayıf, dinleyicide ise genel olarak gitarın solo bir enstrüman olabileceği konusunda bir bilinç yok. Manzara kötü gözükse de çıkan her yeni isim her yeni proje ilerisi için gitar müziği adına ülkemizde bir umuttur.
İlk albümü dinledik, çok da sevdik. Bundan sonrası için projeleriniz, planlarınız nelerdir?
Sırada önümüzdeki 2 ay içinde Derlemeler albümüm çıkacak. Ayrıca yeni yılda  3 Türk gitarist çok özel bir proje hazırlıyoruz. 2018 için ise yeni albüm sözü verebilirim.
Ali Deniz Kardelen’in First Steps albümünü buradan dinleyebilirsiniz.