I’m Your Man – Leonard Cohen’in Hayatı

2016 yılının en güzel kazanımlarından biri olan, sadece müzik kitapları yayınlayan güzide yayın evimiz Kara Plak, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ikonik müzisyenin Cohen’in hayatını anlatan  “I’m Your Man: Leonard Cohen’in Hayatı” kitabını dilimize kazandırdı. İngiliz müzik yazarı Sylvie Simmons, bu kapsamlı biyografiyi hazırlarken Leonard Cohen’le ve sanatçının hayatına girmiş, ünlü ünsüz çok sayıda insanla görüştüğü bu eseri dilimize Duygu Akın kazandırmış.

Geçtiğimiz Kasım ayında kaybettiğimiz Leonard Cohen sadece şarkıcı-söz yazarı, şair ve romancı olarak değil, yaşamıyla da pek çok insana ilham verdi. İlk şiir kitabı yayımlandığında sadece 22 yaşındaydı; ilk albümünü ise tam 33 yaşında çıkardı ve 82 yaşına kadar üretmeye devam etti.

İnançlı bir Yahudi’ydi; iflah olmaz bir çapkındı; beş yılını bir manastırda geçiren bir Budist keşişiydi; Montreal’de, Los Angeles’ta, Londra’da, Ege denizindeki Hydra adasında, Hindistan’da, New York’ta yaşamış bir dünya vatandaşıydı; vatansızdı ama hep Kanadalıydı. Sylvie Simmons’ın kitabı Cohen’in bu yönleriyle beraber pek bilinmeyen özelliklerini de ayrıntılarıyla anlatıyor: Küba’yı, Scientology’yi, at sırtında sahneye çıktığı Fransa konserini…

I’m Your Man – Leonard Cohen’in Hayatı

Sylvie Simmons

Çeviren: Duygu Akın

448 sayfa