Bu Sese Kulak Verin: Lopenstraat

Kadıköy merkezli altı kişilik bir enstrümantal müzik topluluğu Lopenstraat, doğaçlama temelli müziğinde saykedelik, deneysel ve progresif elementleri harmanlıyor.

Grup, ilk singleları “Hike”ı 2015 Ağustosunda yayımladı. “Hike” 2016 yılında Ironhand Records’un “The New Generation Of Turkish Psychedelic Volume I” adlı toplama albümünde yer aldı. İlk kısaçaları “Şile”yi 2016 Ekim’inde yayınlayan Lopenstraat’ı yakından tanımaya çalıştık.

Lopenstraat kimlerden oluşur? Nasıl ve ne zaman kuruldu, bugünlere nasıl geldi?
Lopenstraat Arman Garip, Alper Taşkıran, Emre Öztürk, Mert Gürses, Tuna Çaloğlu ve Turgay Ulusoy’dan oluşuyor. Aralık 2014’te Kadiköy’de 6’mız birlikte doğaçlama müzik yapmaya başladık. O günden beri şarkılarımızı, doğaçlamarı belli kalıplara oturtarak yazıyoruz. İlk demomuzu okul stüdyosunda kendi imkanlarımızla kaydettikten sonra ilk konserimizi (ve ondan sonraki birkaç konseri) Peyote’de verdik. O zamanın Peyote müzik direktörü Emre Aksoy sağolsun bizi Personal Space Records’a yönlendirdi ve geçtiğimiz ekimde onlar aracılığıyla ilk EP’miz Şile’yi yayımladık.
Müziğinizi nasıl tanımlayabiliriz? Siz kendi ağzınızdan, müziğini nasıl anlatırsınız?
Sürekli stüdyoya girip doğaçlıyoruz. Ortaya çıkan şeyler o gün hissettiklerimize göre çok değişiyor. Müziğin son zamanlardaki türsüzleşmesinden ötürü biz de tam olarak ne yaptığımızı tanımlayamıyoruz; ama müziğimiz progresif, psikedelik ve deneysel öğeler barındırıyor diyebiliriz. Ortaya çıkan hiçbir şarkımıza bitmiş gözüyle bakamıyoruz, zaten her konserde her şarkı farklı oluyor.
Lopenstraat kimleri dinler, nelerden ilham alır?
Son bir yılda ortak oluşturduğumuz playlist aşağıda, bu sorunun cevabını en iyi bu şekilde verebiliriz herhalde.
Kısmen kapalı insanlar olduğumuzdan müzikal yaklaşımımızı en çok beraber geçirdiğimiz zamanlar etkiliyor. Aynı zamanda yaşadığımız ülkenin durumu ve kaçınılmaz bir biçimde parçası olduğumuz toplumun geldiği durum da yaptığımız müziği fazlaca şekillendiriyor.
Kısaçalarınız “Şile” çıktı bu sene. Yeni kısaçalarlar yolda mı, albüm planlarınız var mı?
Ocak/Şubat gibi bir kısaçalar daha yayınlama planımız var. Albüm ise hayırlısı.
Sizi ne zaman ve nerelerde dinleyebiliriz önümüzdeki günlerde/aylarda?
BantMag’in organize ettiği Demonation Festival çerçevesinde 7 Ocak’ta Babylon Bomonti’de çalacağız. Sonrasında bir süre kapanmayı düşünüyoruz.