En Süperinden Süper Gruplar

Diyelim ki en sevdiğiniz vokalist Van Halen’dan Sammy Hagar, en sevdiğiniz gitarist Joe Satriani ve en sevdiğiniz davulcu da RHCP’den Chad Smith. Ama gönlünüzden geçen bunların ayrı ayrı değil, birlikte çaldığı bir grup olmaları. Olsaydı ne süper bir grup olurdu değil mi? işte bu ve bu gibi durumların gerçeğe dönüştüğü yıldızlar karması gruplara, ismiyle müsemma “süper grup” deniyor. Genellikle rock müzik camiasında görülen süper grupların en süperinden 10 tanesiyle mevzuya yakından bakalım.

 

Crosby, Stills, Nash and Young

David Crosby, Stephen Stills ve Graham Nash tarafından kurulan, sonrasında Neil Young’ın da eklenmesiyle son halini alan grup, popüler müzik tarihinin ilk süper gruplarından biri. Folk rock türünde müzik yapan süpergrup, politik aktivistliğiyle de dikkat çeken müzisyenlerden oluşmakta.

 

Emerson, Lake and Palmer

Derler ki Atomic Rooster davulcusu Carl Palmer, King Crimson’dan Greg Lake ve The Nice grubundan Keith Emerson bu süpergrubu kuracakken Jimi Hendrix de onlara katılacakmış ve grubun adı “HELP (Hendrix, Emerson, Lake and Palmer) olacakmış, lakin Hendrix’in zamansız ölümü nedeniyle kısmet olmamış.

Emerson, Lake and Plamer, bilhassa progresif rock dinleyicilerinin 70li yıllarda sevdiği gruplardan biriydi. Her ne kadar 90lardan beri akti olmayan bir grup da olsa 2016 yılında hem Greg Lake hem de Keith Emerson vefatlarıyla tarihe karışmış oldu.

 

Mad Season

90lı yıllarsa Seattle’dan çıkan grunge esintili rock gruplarından olan Mad Season, yaptığı tek albümle kültlük mertebesine yükselenlerden. Grubun kurucusu ve bas gitaristi John Baker Saunders’ın uyuşturucu rehabilitasyonu sırasında Pearl Jam’den Mike Mc Cready ile tanışmasıyla temeli atılan grup, Alice in Chains’ten Layne Staley ve Screaming Trees’den Barrett Martin’in katılımıyla Mad Season halini alır. 1995’te tek albümleri Above’u yayınlayan grup, Saunders’ın 1999’daki ölümüyle tadını kulaklarda bırakarak sona erer.

 

Temple of Dog

Seattlelı bir süpergrup da Temple of Dog. 1990 senesinde kurulan grubun vokalistliğini Soundgarden’dan Chris Cornell üstlenmiş. Pearl Jam’den Jeff Ament, Matt Cameron, Stone Gossard ve Mike McCready’nin yer aldığı, Eddie Vedder’ın da ara ara konuk müzisyen olarak katıldığı grubun Vedder-Cornell düetli şarkısı Hunger Strike, rock listelerinde de hatrı sayılır bir yer edinmişti.

 

Audioslave

Chris Cornell’in bir diğer süpergrubu ise Audioslave.  Rage Against the Machine’den Tom Morello, Brad Wilk ve Tim Commerford ile gücünü brleştiren Cornell’in süpergrubu Audioslave, 2000li yıllara da damgasını vuran hard rock gruplarından biri oldu.

 

A Perfect Circle

Tool, Nine Inch Nails gibi pek çok grupta gitar teknisyeni olarak çalışmış gitarist Billy Howerdel tarafından kurulan grubun vokalistliğini Tool’dan Maynard James Keenan üstlenmiştir. Kuruluşunda farklı bir kadroya sahip olsa da grubun son halinin kadrosunu The Smashing Pumpkins gitaristi James Iha, Puscifer davulcusu Jeff Friedl ve basçısı Matt McJunkins oluşturmuştur.

 

Oysterhead

Primus’un basçısı Les Claypool, Phish’in gitaristi Trey Anastasio ve The Police’in bateristi Stewart Copleand’dan mütevellit grup, 2000 senesinde kurulup 2001’de albüm yapıp dağılanlardan. 2006 senesinde tek seferlik bir birleşme yaşasalar da müzik hayatlarına Oysterhead olarak devam etmiyorlar.

 

Velvet Revolver

Guns’n’Roses’tan  Slash, Duff McKagan ve Matt Sorum’un, Wasted Youth’tan Dave Kusner ve Stone Temple Pilots’tan Scott Weiland’ın katılımıyla oluşturduğu grup, 2004 ve 2007 senesinde iki albüm yayınladı. Buram buram bir hard rock süper grubu olan Velvet Revolver, Weiland’ın 2008 yılındaki ayrılığından sonra eski tadını tam olarak tutturamadı.

 

The Good, The Bad and the Queen

The Clash’ten Paul Simonon, The Verve’den Simon Tong, Blur’dan Damon Albarn ile baterist Tony Allen’ın oluşturduğu grup, 2007 senesinde Albarn’ın şarkı yazarlığında bir konsept albüm yayınladı.

 

Chickenfoot

Cayır cayır yanan bir diğer süper rock grubu Chicken Foot da yıldızlar karması gruplardan. Bateride RHCP’den Chad Smith, gitarda Joe Satriani, vokalde Van Halen’den Sammy Hagar ve bas gitarda yine Van Halen’dan Michael Anthony yer alıyor. 2008’te kurulan grup teoride hala varlığını sürdürse de elemanlarının yoğun rock starlıkları gibi sebeplerden ötürü albüm ve konser çalışmalarından biraz uzaklaşmış durumda.