Bir Pazarlama Hamlesi: Çekilemeyen Rap Videosu

Altın zincirler, pahalı arabalar, gettolar, silahlar, havuz partileri, villalar ve dans eden bikinili güzel kadınlar… anaakım Amerikan siyahi rapçilerin müzik videolarından bahsettiğimi sanıyorum tahmin etmişsinizdir. Büyük çoğunluğu birbirine benzeyen bu müzik videolarından özgünlük, yeni bir tat beklemek çoğu zaman hata olacaktır, çünkü dinleyicisi bu unsurları olduğu gibi sever. Günümüzün popüler rap müziği, kendi karakterini bu müzik videolarında ortaya koymaktadır. Ama bu sefer karşılaştığım örnek işi bambaşka bir boyuta taşıdı, akıllı bir pazarlama hamlesiyle eskiyi koruyarak yepyeni bir tat getirdi ve geçtiğimiz haftaların en çok konuşulan müzik videolarından olmayı başardı. Bize de analizini yapmak düştü…

young-thug-wyclef-jean-video-0

Eğer anaakım Amerikan rapçilerin imajına ve bu imajı koruyamazlarsa sadece müzikleri ile var olamayacaklarına pek aşina değilseniz elimde geçtiğimiz yıldan kalma çok yerinde bir örnek var: 50 Cent. Neredeyse 20 yıldır piyasanın önemli isimlerinden olan Amerikalı rapçi, 2000li yıllarda da Amerikan rap’ini dünyaya yayan birkaç önemli isimden biriydi. Bizi ilgilendiren konu ise müziği değil de imajını koruyabilmek için neler yaptığı. Geçtiğimiz yıllarda iflasını açıklayan ve borçlarını ödeyemeyen 50 Cent, buna rağmen Instagram’da para desteleriyle çekilmiş fotoğraflar paylaşmaya devam etmişti ve bu mahkemenin dikkatini çekti. 50 Cent ise bunu bir rapçi olarak imajını korumak için devam ettirdiğini, bunların sahte paralar olduğunu belirtti. Davanın gidişatı ya da ifadenin gerçekliği bizi ilgilendirmese de sanırım bir rapçi için bu imajı korumanın önemini anlayabiliriz.

50centhead

Gelelim konumuza… Geçtiğimiz hafta bir sınıf dolusu müzik yönetimi ve benzeri bölümlerde okuyan Amerikalı öğrencinin bir müzik videosu üzerine uzun uzun tartışmalarını, analiz etmelerini dinledim ve beklenmedik bir şekilde bu video hepsinin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Malum, bize oranla çok daha fazla yaratıcı müzik videosuna veya reklama maruz kaldıkları için dikkatlerini çekmek biraz daha zor olsa gerek, ama bu video hepsinden geçer not alabilmişti. İşte “Young Thug” ile ve 1 haftada 8 milyon izlemeyi geçen müzik videosu ile de böylece tanışmış oldum.

Video, izleyiciyi yakalayacak birçok temel unsuru çok güzel işliyordu. Ama en önemli 2 unsur, “beklenmedik” oluşu ve bir “hikâye” anlatmasıydı. (Chip Heath ve Dan Heath’in  Made To Stick kitabında önerdiği, bir fikri çekici yapmak için kullanılabilecek olan 6 unsurun 2’sini içeriyordu ve bu izleyiciyi yakalamak için yeterliydi)

Screen_Shot_2017_01_17_at_12.35.41_PM.png

Video, yapımcının videoyu çekmeye başlamasından bugüne kadar olanları içeriyor, bir bakıma video yapımcısının hikayesini anlatıyor. Ve bu süreçte sanatçının asla ortaya çıkmadığını vurgulayarak bizi şaşırtıyor. İzleyicide bir merak unsuru uyandırarak başlamasının yanı sıra, komik ve bir o kadar da saçma sahnelerle devam ediyor. Video’nun genelinde Amerikan rap kliplerine esprili sahnelerle göndermeler yapılıyor. Çocuk arabalarına binen seksi kadınlar, kendi arabalarını parçalayan su tabancalı çocuk polisler, her çıkan sorunu montaj ile çözebilmek gibi sahnelerle klasik rap videoları tiye alınıyor. Diğer bir taraftan da şımarık sanatçılar, onları korurken polislerle olay çıkaran korumalar, sürekli sorun çıkaran yapım şirketleri, çocukları etkileyebilecek sahneler yüzünden dava edilme riski, telif hakları nedeniyle başka filmlere gönderme yapamamak gibi birçok farklı unsur da eleştirilerin hedefi oluyor.

Screen-Shot-2017-01-17-at-13.46.20-616x440.png

Bitiş sahnesi ise tam anlamıyla iyi bir iş ortaya çıkardıklarının farkında olduklarını gösteriyor. Siyah ekranda çıkan yazılarda şunlar yazıyor:

“Belki de bu hikâyeden çıkarılacak sonuç: Bunların hiçbiri önemli değildi
Bu videoya 100,000$ dan fazla harcandı ve sanatçı asla gelmedi

Ama siz hâlâ izliyorsunuz…

…hem de şarkı bitmiş olmasına rağmen.

Bu yüzden, bence bu video gerçekten işe yaradı.”

Sonrasında ise emeği geçen şirketlerin logolarını gösteriyor ve biz belki de ilk kez onları bile dikkatle izleyerek video’nun son saniyesine kadar bekliyoruz. Filmlerde sıklıkla karşılaştığımız, oyuncuların ve yapımda emeği geçenlerin isimlerinden sonra gelecek sahneyi bekletme yönteminin farklı bir uyarlaması diyebiliriz.

end

Peki bu videonun bu kadar dikkat çekmiş olmasının önemi ne? Son yıllarda giderek artan bir tarzı temsil ediyor olması önemli. İçinde bulunduğu endüstriyi, marketi, kendi yaptıklarını ve savunduğu tarzı, kendi imajını eleştirel ve komik bir şekilde öne çıkaran bir trend bu. Çoğu zaman da absürt diyebileceğimiz ögeler içeriyor. Bu haliyle bana biraz “Deadpool”u hatırlattı diyebiliriz. Süperkahraman filmlerinin komik yönlerini öne çıkaran, eleştiren bir süperkahraman filmi. Son yıllardan daha birçok örnek gösterebiliriz ve bir çeşit parodi diyebileceğimiz bu yöntemi kullanan başka uyarlamalarla karşılaşmaya da devam edeceğiz gibi duruyor.

deadpool