Gitar/Bağlama İkilileri

Gitar ve bağlama, özellikle ülkemizde en yaygın çalınan iki enstrüman belki de. Bu iki enstrümanın, bu birliktelik için yapılmış aranjelerle bir araya geldiği icralardan bazı örnekler seçtik.

1)Ali Kazım Akdağ / Efgan Rende

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Bölümüne bağlama öğretmeni olarak çalışmalarına devam eden Ali Kazım Akdağ ve gitarist Efgan Rende’nin pek çok ortak düzenlemesi var enstrümanları için. Ikili, beraber konserler de düzenliyor. ve hatta “Firez” isminde bir albümleri de var. Bir halk türküsüne kendi yaptıkları düzenlemeyi seçtik listemiz için.

2) Zeki Çağlar Namlı / Emre Karabulut

Bağlamayı standart çalımın çok ötesine götürmüş olan Zeki Çağlar Namlı, gitarist Emre Karabulut ile caz armonilerinde geziniyor.

3) Tolgahan Çoğulu / Sinan Ayyıldız

Mikrotonal gitar projesiyle gitaristliğe yeni bir söylem getiren Çoğulu ve şelpe çalımının ustalarından Sinan Ayyıldız’ın güçlerini birleştirdiği Aziza MustafaZadeh yorumu

4) Tolgahan Çoğulu / Ali Kazım Akdağ

Tolgahan Çoğulu bu kez Ali Kazım Akdağ ile birlikte çalıyor.

5) Sinan Cem Eroğlu / Muhlis Berberoğlu

Genç ve çok yetenekli bağlama icracısı Muhlis Berberoğlu ve gitarist Sinan Cem Eroğlu’nun icrası insanı kederlendiren, derin bir hissiyat içinde..

6) Cenk Erdoğan / İsmail Tunçbilek

Enstrümanlarda rüştünü kanıtlamış iki usta müzisyen bir araya gelince ortaya çıkan yorum aşağıda. İkili, beraber bir konser de yapmıştı. Biz de bu konseri yazmıştık.

Bonus: Kemal Dinç / Ahmet Aslan

Ahmet Aslan’ın enstrümanı aslında gitar değil, bağlama da değil. Sapı bağlamadan, gövdesi gitardan feyz almış şahsına münhasır enstrüman la-tar. Kemal Dinç’in özel tasarım bağlamasıyla birleştiğinde ortaya lezzetli bir müzik çıkıyor.