Etnik Esintili Çağdaş Caz: Tania Giannouli

Yunan piyanist Tania Giannouli, etnik esintili çağdaş piyano müziğiyle pek çok film müziği ve albümde yer aldı. Tania Giannouli Ensemble olarak yayınladığı albümü Transcendence, dünyanın her tarafından müzik eleştirmenlerinin övgülerini topladı. 3 Mart akşamı Borusan Müzik Evi’ne konuk olacak müzisyeni, konser öncesi yakından tanımak istedik.

Tania Giannouli kimdir? Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Atina, Yunanistanlıyım. Besteci ve piyanistim. Sinema filmleri, videolar, belgeseller ve konser performansları için beste yapıyorum. Ve tabii ki müzik grubumla performanslar gerçekleştiriyorum.

Müzik hayatınıza nasıl başladınız?

Beş yaşındayken piyano derslerine başladım. Bu derslere başlamam, daha doğru dürüst konuşmayı beceremeden şarkı söyleyebileceğimi iddia eden annem sayesinde oldu. Sonrasında ise piyano çalışmalarının yanı sıra ileri teori ve bestecilik derslerine devam ettim. Çok küçük yaşlardan beri kendi müziğimi bestelemeyi ve çalmayı tercih ettim.

Sizin müziğinizi ne tür müzikler ve hangi müzisyenler besliyor peki?

Şüphesiz ki aldığım müzik eğitimi büyük ölçüde etkili oldu: Sadece klasikçileri değil, empresyonistleri ve 21. yüzyılın avangartlarını da tanımış oldum. Caz müziğine de oldukça ilgiliyim, bilhassa da modern formlarına. Bütün bunların benim ilhamlarım olduğunu söyleyebilirim.

Türkiyeli müzisyenlerden dinlediğiniz var mı? Türk müziklerini biliyor musunuz?

Dürüst olmak gerekirse çok fazla bilmiyorum. Son zamanlar AK Müzik firmasını keşfettim ve orada şahane müziklerin olduğunu gördüm. Belki yakında daha çok biliyor olurum.

Türkiye’deki dinleyicilerinize mesajınız var mı?

İstanbul’a ikinci kez mart ayında geleceğim için çok heyecanlıyım (ilki yıllar önce, çocukkendi). İstanbul, güzel insanlarla dolu güzel bir şehir. Umarım ki benim müziğim de tıpkı baharın getirdiği gibi umut ve güzellik getirir.

Tania Giannouli, 3 Mart Cuma akşamı Borusan Müzik Evi’nde olacak. Ayrıntılı bilgi ve biletler için: http://www.borusansanat.com/tr/etkinlikler_5/borusan-muzik-evi_35/konser_tania-giannouli-ensemble_98/