Anadolu Müziğinin Yolcusu

Son dönemde arttığını gördüğüm ve çok hoşuma giden bir şey kendimin de dahil olduğu genç insanların kökleriyle ilişkilenmeye çalışması. Bu mevzuyu pek çok düzlemde düşünmek ve tartışmak mümkün, ama beni en çok alakadar eden kısmı şüphesiz ki müzikle kurulan bağ. Bu bağı kurmayı çok iyi başaran, popüler kültürde yer almayan çoğu müzikal geleneği direkt yaratıldığı ve icra edildiği yerlerde aramaya çıkan bir müzisyen, müzik araştırmacısı ve kendi tabiriyle “Anadolu müziğinin yolcusu”nu tanıştırmak istiyorum sizlere: Emre Dayıoğlu. 

Uzun zamandır yaptığı işleri ilgi ve sevgiyle takip ettiğim Dayıoğlu, bir müzik öğretmeni. Öğretmenlik ve okuldan arta kalan zamanlarında Türkiye’de köy köy gezerek unutulmaya yüz tutmuş halk müziklerimizi kayıt altına alıyor ve bu kayıtları sosyal medyada hepimizin erişimine açarak tüm insanlıkla paylaşıyor. Yıllardır pek çok farklı yeri gezen Emre öğretmenin arşivinde az bilinen geleneklerden boğaz çalmadan tutun da çok az insan tarafından çalınan ıklığ gibi çalgılara, özellikle Teke Yöresi’nin müzik kültüründen benzersiz icra örnekleri bulabilirsiniz. 

Görüştüğü müzisyenleri kayıt almanın yanı sıra onlarla sohbet edip hikayelerini de aktarıyor. Hatta pek çok müzisyene çırak olup enstrümanları ve repertuarı kaynaklarından öğreniyor ve bunları da bizlerle paylaşıyor. Örneğin; çoğu geleneksel ve yerel müzisyenlerle yaptığı görüşmelerden oluşan, Müzikli Sohbetler” 70’ten fazla bölümüyle Dayıoğlu’nun YouTube kanalından devam eden bir program. Her bir bölümünde apayrı ve kıymetli bir konuk var, izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. 

Kendisi de bir müzisyen olan Dayıoğlu’nun kimi zaman kendi çalıp söylediği kimi zamansa farklı müzisyenlerle ortak çalışma yaptığı bir “türkü” kanalı da var. Üstelik videoları da kimi zaman bir deniz kayısında kimi zaman bir yaylada çekiyor ve bize müzikle beraber bir görsel şölen de yaşatıyor. Emre Dayıoğlu’nun Türküler” kanalını da ara ara ziyaret etmenizi öneririm. 

Bitmedi… Dayıoğlu’nun, çeşitli müzik enstrümanlarını, usta icracılarının ağzından ve çalımından tanıttığı bir başka kanalı daha var: “Emre Dayıoğlu ile Çalgılar”. Kemanı Cihat Aşkın’dan, bateriyi Ediz Hafızoğlu’ndan dinleyebileceğiniz bölümleri olan bu kanalda üçtelli, dombra gibi geleneksel sazları da yine üstatlarından dinleyebilirsiniz.  

Emre’nin senelerdir süren bu çalışma ve emeklerini InstagramYouTubeTwitter ve Facebook gibi platformlardan takip etmeyi unutmayın!